piątek, 17 marca 2017

Żywa Galeria: Kasia Jaruga "Historie z różnych stron gazet"


Żywa Galeria i Galeria Uległa zapraszają na wernisaż wystawy Kasi Jarugi zatytułowanej "Historie z różnych stron gazet".
Wydarzenie odbędzie się 23 maca o godzinie 19:00 w Artbistro Stalowa 52 w Warszawie.
Kasia Jaruga to artystka kolekcjonerka, o dzieciństwa zafascynowana zbieraniem wycinków z gazet i innych kolorowych wydawnictw, którymi później ozdabiała swoje zeszyty. Zafascynowana starymi fotografiami przemierza antykwariaty i targi staroci w nadziei na cenne znaleziska. Elementy kolażu zaczęła łączyć w swoim malarstwie dopiero rok temu. Wcześniej wycinki z gazet służyły jej za szablony, które wykorzystywała do tworzenia kompozycji obrazu. Postaci z dawnych zdjęć wydają jej się bardziej autentyczne, pełniejsze emocji. Artystka świadomie dąży do tego aby papierowe figury wyraźnie odróżniały się od tła pozostając wobec niego w dystansie. Samo tło stanowią uproszczone przestrzenie z elementami figur geometrycznych. Technika mieszana, którą stosuje pozwala jej inspirować się historiami podpowiadanymi przez wycinki. Za pomocą skojarzeń i wyobraźni autorka przekształca je w ciąg następujących po sobie i pasujących do siebie zdarzeń. Samo wycinanie papierowych elementów jest dla niej uspakajającym rytuałem.

Kasia Jaruga, ur. 1988 w Lublinie. Absolwentka Instytutu Edukacji Artystycznej APS, dyplom magisterski w pracowni malarstwa dr. Stefana Parucha. W jej malarstwie splata się ze sobą kilka wątków plastycznych. Z jednej strony jest to precyzyjnie kreślony rysunek brył geometrycznych i linii rzucanych na plamy – to stanowi tło dla opowiadanej historii. Na pierwszym planie pojawiają się zapożyczone ze sztuki ulicznej odsprayowywane szablony wycinane ze starych portretowych zdjęć, lub elementy kolażowe - z pieczołowicie kolekcjonowanych i wyszukiwanych na targach staroci gazet, czasopism i albumów z dawnych lat.

Dotychczasowe wystawy:
2012 – DOM, RYTUAŁ ŻYCIA – wystawa zbiorowa studentów i pedagogów IEA – Galeria Amfilada, Olsztyn
2013 – JARUGA malarstwo / NITECKA grafika – wystawa w pracowni przy ul. 11 Listopada 22, Warszawa2014 – Jaruga/Stawska – ADRESY – Galeria Funky, Warszawa
2016 – Jaruga – MALARSTWO – Wolskie Centrym Kultury, Warszawa
2016 - ZABAWY ZE SZKŁEM – wystawa malarstwa w ramach Nocy Muezów, Magazyn Sztuk – filia Ośrodka Kultury Ochoty, Warszawa

Link do strony artystki:
www.katajaruga.blogspot.com

Wstęp: wolny
Wernisaż wystawy 23 marca (czwartek) 2017
Start: 19:00
Miejsce: Żywa Galeria przy Artbistro Stalowa 52
Adres: Stalowa 52, Warszawa
Wystawa czynna do: 19 kwietnia 2017
Kurator wystawy: Anna Madejska

Organizatorzy:

Żywa Galeria
http://www.stalowa52.pl/wernisaze

Galeria Uległa
http://galeriaulegla.pl/
https://www.facebook.com/galeriawruchu/

Patroni:

Łyk Kultury
http://lykkultury.pl/
https://www.facebook.com/lykultury/

ArtMakers - Internetowa galeria sztuki
http://www.artmakers.pl/
https://www.facebook.com/pl.artmakers/

Kultura Za Free
http://kulturazafree.pl/
https://www.facebook.com/KulturaZaFree

link do wydarzenia na facebooku:
https://www.facebook.com/events/233346937069125/
pozdrawiam serdecznie
Anna Madejska


GALERIA ULEGŁA


email: galeria.ulegla@gmail.com
Paulina tel.: + 48 508 107 041;
Anna tel.: + 48 503 729 587
www.galeriaulegla.pl

0 komentarze:

Publikowanie komentarza