czwartek, 17 listopada 2016

Sputnik Photos i Stracone terytoria w Zamościu!Sputnik Photos oraz Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne zapraszają na spotkanie–prezentację publikacji w ramach projektu „Stracone terytoria”, które odbędzie się 24 listopada o godzinie 19:00 w "Szkole Życia" w Zamościu!

Spotkanie poprowadzii Agnieszka Rayss.
Wstęp wolny

W ciągu ostatnich ośmiu lat (2008–2016), fotografowie Sputnik Photos pracowali wbyłych republikach ZSRR. Powstało liczące kilka tysięcy fotografii Archiwum „Straconych terytoriów”, które stało się podstawą dla wystaw, książek oraz instalacji. Każda z nowo powstających narracji dotyka innego aspektu ważnego dla obszaru postradzieckiego.

Publikacja „Stracone terytoria. [Niekompletny] spis rzeczy” jest próbą zdefiniowania zjawisk, wydarzeń, procesów oraz mierzenia się z pamięcią po ZSRR, który przez całe dekady wywierał piętno także i na naszej rzeczywistości. Dwudziestu jedenautorów – pisarze, dziennikarze, politolodzy, historycy, artyści i kuratorzy – stworzyło osobisty atlas postradzieckich skojarzeń. Dodatkowo dla każdego z nich inspiracją stały się wybrane fotografie z Archiwum „Straconych terytoriów”. Książkata nie jest przewodnikiem po świecie radzieckim, ale mówi o wielu ważnych i aktualnych problemach regionu, który cały czas ulega przemianom, próbując określić swoją pozycję i uporać się z pamięcią o Imperium, które rozpadło się dwadzieścia pięć lat temu.

Photobook „Lost Territories: Fruit Garden” jest wizualną parafrazą słów genetyka i honorowego członka Radzieckiej Akademii Nauk Iwana Miczurina – „Nie możemy czekać na dobrodziejstwa przyrody: brać od niej – oto nasze zadanie”. Książka ta jest śladem badawczej aktywności, w której pod warstwą przypadkowości i chaosu kryje się uporczywe dążenie do celu. Poszukiwanie to jest obsesyjne, a serie eksperymentów zamiast rezultatom każą przyglądać się kolejnym podejmowanym próbom. Opresja radzieckiej ideologii odbija się tu w zdegradowanym i uprzedmiotowionym świecie natury. Tytułowy sad staje się poligonem, na którym testowane są poszczególne moduły: przestrzeń, zwierzęta, mikroorganizmy, rośliny i ludzie. Wszystkie są częścią wielowymiarowego, ideologicznego eksperymentu prowadzonego bez względu na konsekwencje.

Archiwum „Straconych terytoriów” (z ang. „Lost Territories” Archive – LTA) to baza zdjęć, z których budowane są narracje w ramach projektu „Stracone terytoria”. Indywidualne projekty fotografów Sputnik Photos zostały zdekonstruowane, a pojedyncze obrazy pozbawione swojego oryginalnego otoczenia. Ze względu na dokumentalny charakter fotografie nie utraciły wyjściowych kontekstów, lecz stały się budulcem dla zupełnie nowych, odrębnych wątków. Poszczególne narracje, uwzględniając chronologię ich powstawania, będą oznaczone odpowiednimi
numerami (LTA1, LTA2, LTA3 etc.)

Sputnik Photos to międzynarodowy kolektyw założony w 2006 roku przez fotografów z Europy Środkowo-Wschodniej. Doświadczenie transformacji regionu, z którego pochodzą artyści, stało się pretekstem do wspólnego komentowania zachodzących
w nim procesów społecznych, politycznych i kulturowych. Posługując się fotografią, filmem i książką fotograficzną, kolektyw od ponad dekady buduje zapis transformacji obszaru byłego bloku wschodniego. Artyści działają przy wsparciu zespołu kuratorów, pisarzy, grafików i animatorów kultury. Wychodząc od fotografii
dokumentalnej, członkowie kolektywu rozważają jej współczesny wymiary i funkcję, eksperymentują z formą i treścią. Ważną sferą działań Sputnik Photos są różnorodne formy edukacji wizualnej, które wspierają i promują młodych twórców z regionu.

Więcej informacji o publikacji: http://www.sputnikphotos.com/book/
Więcej informacji o wystawie „Stracone terytoria. Osad” w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie: http://bit.ly/2dw61jL

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

0 komentarze:

Prześlij komentarz