wtorek, 18 października 2016

Warsztaty fotograficzne – technika brąz Vandyke


Historyczna technika brąz Vandyke należy do jednych z prostszych, a zarazem najpiękniejszych fotograficznych technik alternatywnych, służących do kopiowania czarno-białych negatywów. Została opracowana w 1842 roku przez angielskiego chemika Johna Herschela, a jej ostateczna wersja pod nazwą „Vandyke brown” – przez W. J. Nichola w 1899 roku. Nazwa procesu pochodzi od nazwiska wielkiego malarza flamandzkiego Antoona van Dycka i podobieństwa do koloru pigmentu malarskiego, którego używał, tworząc swoje obrazy w XVII wieku.

Technologia „brąz Vandyke” początkowo nie zrobiła wielkiej kariery, gdyż uważano ją za niezbyt trwałą, jak na ówczesne standardy. Jednak obecnie, prowadzące do niskiej trwałości błędy w obróbce udało się wyeliminować, a sama technika pozwala na uzyskiwanie znakomitych rezultatów, które nie ustępują technikom bardziej niegdyś popularnym.

Emulsja na bazie wodnego roztworu soli, żelaza i srebra nanoszona jest przy ochronnym świetle na powierzchnię papieru artystycznego i po jej wyschnięciu wkładana jest do specjalnej kopioramy, gdzie negatyw dociskany jest do czułej na światło UV emulsji. Wtedy następuje kilkuminutowa ekspozycja na światło słoneczne lub inne źródło światła bogate w ultrafiolet. Wywołanie następuje w czystej wodzie, następnie powstały w tym procesie obraz utrwalany jest w wodnym roztworze tiosiarczanu sodu. Wysuszony obraz pozytywowy ma ładny, ciepłobrązowy kolor i jest stosunkowo trwały, tj. ponad 100 lat.

W czasie warsztatu uczestnicy:
nauczą się wykonywać odbitki w technice brązu Vandyke;
poznają receptury potrzebne do przygotowania zdjęć;
poznają papiery zalecane do pracy;
nauczą się samodzielnie przygotowywać papier do pracy;
poznają zasady przygotowania negatywów wielkoformatowych do pracy;
nauczą się prawidłowo przygotowywać negatywy cyfrowe do pracy;
nauczą się obrabiać wykonane odbitki.

Wszystkim uczestnikom zapewniamy:
papiery akwarelowe odpowiednie do pracy w technice brązu Vandyke;
przygotowane receptury brązu Vandyke;
odczynniki niezbędne do przygotowania receptur;
negatywy ćwiczeniowe;
możliwość wydrukowania negatywów z własnych zdjęć (3 szt.);
każdy uczestnik warsztatów będzie mógł wykonać 2-3 prace w formacie 20×30 cm.

Zajęcia poprowadzą Łukasz Gietka i Greg Ostrowski z Instytutu Fotograficznych Technik Szlachetnych w Warszawie, który powstał ponad 8 lat temu, aby propagować techniki szlachetne wśród fotografów i artystów innych mediów. Skupia wokół siebie zarówno profesjonalistów jak i artystów plastyków, realizujących swoje prace m.in. poprzez szlachetne techniki fotograficzne. Instytut organizuje warsztaty i plenery oraz prowadzi działalność badawczą i wystawienniczą.

Kiedy: 5 – 6 listopada 2016 (sobota-niedziela), w godz. 10:00-16:00
Gdzie: Sala widowiskowa Warsztatów Kultury przy ul. Grodzkiej 5a w Lublinie.
Zapisy: zgłoszenia przyjmujemy od 19.10.2016 telefonicznie pod numerem: 81 533 08 18 (od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-16:00). Warsztaty skierowane są wyłącznie do osób pełnoletnich. Liczba miejsc ograniczona. Ostatecznie decyduje kolejność wpłat.
Koszt uczestnictwa: 100 zł; wpłaty należy dokonać w terminie do 31.10.2016 na konto Warsztatów Kultury (Bank Pekao SA 33 1240 1503 1111 0010 5299 8541); w tytule przelewu należy wpisać: opłata za udział w warsztatach fotograficznych oraz imię i nazwisko uczestnika.
UWAGA! Prosimy o wcześniejsze (do 31 października) przesłanie na adres:sekretariat@warsztatykultury.pl cyfrowych kopii zdjęć, na których będziecie chcieli Państwo pracować.

Więcej informacji na temat warsztatów fotograficznych nawarsztatykultury.pl

0 komentarze:

Prześlij komentarz