poniedziałek, 22 sierpnia 2016

Żywa Galeria: Wernisaż wystawy malarstwa Szymona Kurpiewskiego "Who's that boy?"

Chłopcy...Trochę smutni, trochę zagubieni, z dystansem... spoglądają pytająco. Ale o co chcą zapytać? W ostatnich pracach Kurpiewski podejmuje problem emocjonalnego ‘ja’ we współczesnym świecie. W świecie, który coraz mniej rozumiemy.
Na pierwszy rzut oka obrazy Kurpiewskiego jawią się jako barwne, kalejdoskopowe collages, które bardzo szybko ustępują jednak miejsca hipnotyzującym, wnikliwym spojrzeniom, czy intrygującym, pełnym napięcia pozom stóp. Ostre, mocne i wyraziste kolory przyciągają wzrok, agresywne
formy starają się konkurować z ciszą panującą na twarzach portretowanych chłopców. Jednak w końcowym odbiorze powodują bardziej kontrastowe jej podkreślenie. Na pierwszy plan wysuwają się zatem emocje. Niepokój. Spojrzenia
pełne pytań, smutne i jakby... nie czekające na odpowiedź, zrezygnowane, zmęczone.
Obserwując chronologicznie ułożone prace da się zauważyć, że Kurpiewski rezygnując z przejaskrawionych elementów tła stara się skupić całą uwagę widza na bohaterach jego prac, na wcześniej wspomnianym ‘ja’.
Kim są bohaterowie Kurpiewskiego? Co chcą powiedzieć? Poprzez duży ładunek emocjonalny i niedopowiedzenie, artysta prowokuje widza do dialogu z obrazem. Bardzo często początkowym symptomem tego dialogu jest niezgoda - „to nie jestem ja". Cały czas jednak czujemy chęć nadania anonimowym postaciom tożsamości.
Z czasem zaczynamy również w pracach Kurpiewskiego doszukiwać się samych siebie, czyli ‘ja’. Staramy się stworzyć jakąś koncepcję tego ‘ja’ zgodną z naszymi przekonaniami, co pozwoliłoby nam lepiej zrozumieć... samych siebie?
To dążenie do nazwania ‘ja’ wynika z potrzeby uproszczenia otaczających nas procesów do czegoś co jest policzalne, co da się określić.
Artysta stawia tezę emocjonalnego zagubienia w mnogości postaw i ról, jakie oferuje nam świat zewnętrzny. Człowiek nieustannie zmienia te role, co wynika z jego potrzeby czucia się sobą oraz określenia swojego miejsca w świecie.
Dopiero to definiuje kim jesteśmy dla nas samych. Dopiero to pozwala nam poznać własne ‘ja’.

Szymon Kurpiewski
Urodzony 6 listopada 1984 w Koninie. Absolwent Architektury Krajobrazu UP w Poznaniu. Obecnie mieszka i pracuje w Poznaniu
- Malarz, ilustrator, grafik, rysownik, artysta, architekt.
-Jego malarstwo prezentowane było między innymi w Art Pride. Gay Art From Poland. 
- współpracuje z IBB Andersia Hotel Poznań, Jägermeister, Jack Daniel’s,
- laureat konkursu People of 501® realizowanego przez STREETMAG wraz z marką Levi’s®.,
- tworzy grafiki dla MIMA bags Maciej Muszyński,
- wykonał graficzną oprawę modowego look-book’a dla Bartek Janusz

Malarstwo Kurpiewskiego prezentowane było na kilkunastu wystawach indywidualnych m.in. we Wrocławiu, Olsztynie, Warszawie,Toruniu, Koninie, Poznaniu oraz za granicą – Tel Aviv.
Współpracuje z kilkoma galeriami w ramach organizowanych aukcji. 
Jego prace przedstawiają fascynację człowiekiem, jego naturą, fizycznością, psychiką a przede wszystkim relacjami łączącymi go z otoczeniem. Sedno wspomnianych relacji Kurpiewski chowa w spojrzeniu portretowanych mężczyzn, które kontrastuje z wyrazistym tłem. 
Artysta łączy w swoich pracach wiele technik wykonując prace farbą olejną, akrylem, cienkopisami tuszowymi, pastelami olejnymi czy akwarelą. Chętnie sięga również po elementy collage.

Linki do stron artysty:


Wstęp: wolny
Wernisaż wystawy 25 sierpnia (czwartek) 2016
Start: 20:00
Miejsce: Żywa Galeria przy Artbistro Stalowa 52
Wystawa czynna do: 28 września 2016
Kurator wystawy: Anna Schwenk Madejska

Organizatorzy:

Żywa Galeria

Galeria Uległa

Patroni:

Łyk Kultury

ArtMakers - Internetowa galeria sztuki

Kultura Za Free 

link do wydarzenia na facebooku:

0 komentarze:

Prześlij komentarz