niedziela, 27 października 2013

Emocje przed obiektywem

 "Fotografia mówi o sekretach. Sekretach, które wszyscy mamy ale nigdy o nich nie mówimy" Kim Edwards, "The Momenry Keeper’s Daughter"
Pewna modelka powiedziała mi coś w tym rodzaju:
"Jeszcze żaden fotograf nie chciał na sesji ze mną wydobywać naturalnych emocji. Miał swój określony plan, który za wszelką cenę chciał zrealizować, nie interesując się mną zupełnie, nie wchodząc w żaden indywidualny kontakt. Z zasady, kazał mi być seksowną albo słodką. Dla mnie było to śmieszne, sztuczne, oszukane. OK, takie zdjęcia mogą mi się podobać, lecz czegoś im brakuje. Właściwie tak jest z większością zdjęć, z tą różnicą, iż mężczyźni w roli fotografa żądają aby modelka była seksowna, a kobieta-fotograf od modelki oczekuje pozowania w stylu Vogue. A gdzie w tym wszystkim jest kreatywność, oryginalność, poszukiwanie, docieranie do tego co niewidoczne"
Podobne opnie słyszałem od wielu innych modelek.


I właśnie te modelki zapraszamy na nasze warsztaty, ale co istotne, kierujemy to zaproszenie także do każdej osoby, która jest zainteresowana pozowaniem do zdjęć... proszę się nie stresować określeniem "modelka, model", które może sugerować, że musicie być profesjonalistami.
Wiele doświadczonych modelek posiada umiejętność "pozowania". Starannie umalowane i wystylizowane, potrafią przyjąć efektowną minę i pozę. W takiej sytuacji każdy fotograf będzie miał ładne zdjęcie ładnej dziewczyny. Umiejętności bardzo przydatne i oczekiwane w fotografii komercyjnej typu beauty, glamour, fashion lub akt, ale niezbyt przydatne w fotografii, która umownie będę nazywał Fotografią Emocjonalną.
Umiejętności bardzo przydatne i oczekiwane w fotografii komercyjnej typu beauty, glamour, fashion lub akt, ale niezbyt przydatne w fotografii, która umownie będę nazywał Fotografią Emocjonalną. Na początek pragnę przypomnieć, że fotografia zasadniczo jest przekazem emocji fotografującego, także wtedy, gdy nie korzysta on z modela.
W Fotografii Emocjonalnej, opartej na pracy z modelem, ważny jest świadomy udział tego modela.
Model realizuje cele fotografa, podobnie jak aktor cele reżysera… wiec pierwszą rzeczą jest zgranie duetu fotograf-model… Musza się oni wzajemnie rozumieć, "być na wspólnej fali" i wspólnie dążyć do tego samego celu.
A jeśli na planie występuje więcej modeli, także miedzy nimi musi istnieć akceptacja i porozumienie… dotyczy to zresztą całego zespołu twórców… każdy wkłada to, co umie najlepiej, ale nie po to by siebie wyeksponować, a by powstało dobre zdjęcie. Czym są tzw. emocje w fotografii? Kiedy one występują?
Powiedziałbym krótko, to wiara odbiorców, że na zdjęciu widzimy cos prawdziwego! Wierzymy, że ta osoba (modelka) jest np. smutna, lub szczęśliwa, kocha lub nienawidzi, tęskni, pożąda lub się brzydzi, gardzi lub jest zafascynowana.
To jak gra aktora na planie filmowym lub na scenie… zapominamy, że to znany nam z nazwiska aktor… widzimy postać, którą gra, wierzymy w tę postać, wierzymy w to co przeżywa…. porusza nasze wewnętrzne struny, czujemy ściskanie w gardle… i nawet, jeśli nie do końca wiemy dlaczego, nie pozostajemy obojętni.
Jeśli nam się zdarza uwielbiać, ale też nieraz nienawidzić aktora za postacie, które gra, znaczy, ze jest to dobry aktor, stworzył wiarygodne emocjonalnie postacie. Celem Fotografii Emocjonalnej jest przekaz, który w oglądającym zdjęcie wywoła odczucie dotykania uniwersalnej prawdy o ludzkich uczuciach. Emocje, które czujemy na zdjęciu nie są prawdziwymi emocjami, które odczuwają modele w trakcie sesji, co nie znaczy, że oni tych emocji nie znają. Zdjęcia tego typu nie muszą być ładne czy śliczne, choć bardzo często wywołują u odbiorców okrzyk... "To jest Piękne".
Wzruszamy się, oglądając dobrze zagraną scenę mówiącą o miłości, bliskości, pożądaniu lub o nienawiści, samotności, obojętności.
A w fotografii portretowej, która też jest przecież pozowana, fotograf stara sie przekazać swoją własną wizję osoby, która fotografuje... jeśli ich współpraca jest udana, na pewno nie będzie to wizja sprzeczna z osobowością modela.
Nasze warsztaty pomogą Wam uświadomić sobie na czym polega taka emocjonalna gra przed obiektywem, jaka postawa na sesji o tym decyduje… no i jakimi środkami można to zrealizować.

O twórcach warsztatu dla modelek i modeli "Emocje pzed obiektywem"

ANDRZEJ BERSZ - SCHODY DO NIEBA
Model, aktor, fotograf, artysta.
Brał udział w około 200 sesjach zdjęciowych jako model, jest też autorem około 100 sesji jako fotograf. Połączenie tych obu ról, modela i fotografa, pozwoliło mu zdobyć doświadczenie zwłaszcza w zakresie fotografii skierowanej na emocje i "opowieść". Od wielu lat prowadzi kursy i warsztaty artystyczne
facebook.com/andrzej.bersz
Model - www.maxmodels.pl/model-schody_do_nieba
Fotograf - www.maxmodels.pl/fotograf-schody_do_nieba_foto
Artysta - abersz.of.pl
Moje żłote mysli :-)
"Zdjęcie nie pokazuje prawdziwych uczuć pozującego modela... Może tylko zapisać mowę jego ciała zarówno w gestach jak i w mimice. Dlatego trzeba tę mowę ciała uruchomić, by przekazała to, co nam potrzebne do uzyskania emocjonalnego wyrazu".
"Fotografia, w przeciwieństwie do filmu, nie posługuje się tekstem, słowem, dźwiękiem, ruchem. Można, co prawda robić cykle lub serie, jakby stopklatki lub "komiks"... Jednak prawdziwym sukcesem jest zmieścić się w jednym ujęciu. Wszystko powinno się rozegrać w jednym obrazie, który opowie całą historię."

BARTOSZ GRZYWNA
Fotograf, filmowiec, mający doświadczenie w emocjonalnych opowieściach.
facebook.com/bartosz.grzywna
grzywna.jimdo.com

Program i inne informacje

Nasza strona internetowa:
http://members.upcpoczta.pl/a.bersz
Na facebook : https://www.facebook.com/SchodyDoNieba

Kontakt:
Andrzej Bersz
tel: 600 899 388
bersz@wp.pl

Bartosz Grzywna
tel: 604 444 251
b.grzywna@gmail.com

Termin Warsztatów: 23 listopada - godz. 10-20
Miejsce: Warszawa - ul. Koszykowa 33 / 222 - "Mamastudio"
Ilość uczestników: około 6 osób

Proponujemy Wam jednodniowe warsztaty w formie ćwiczeń na pograniczu "modelingu" i aktorstwa. Kierujemy to zaproszenie także do każdej osoby, która jest zainteresowana pozowaniem do zdjęć... proszę się nie stresować określeniem "modelka, model", które może sugerować, że musicie być profesjonalistami.

Warsztaty poprowadzą:
Andrzej Bersz - "Schody do Nieba", model, fotograf, aktor - poprowadzi ćwiczenia. i Bartosz Grzywna - fotograf, filmowiec - który będzie Was fotografował. Warsztaty te pozwolą Wam zrozumieć i poznać istotę emocjonalnej gry przed obiektywem w trakcie sesji fotograficznej.
W tej specyficznej dziedzinie "modelingu" celem jest osiągniecie efektu, który porusza odbiorców na poziomie emocjonalnym, a przekaz fotografii jest ważniejszy od jej "ładności" Najważniejsze jest jednak to, że i modele mogą poczuć, iż opowiadają coś dla siebie istotnego, coś w co sami wierzą, a ich rola nie sprowadza sie tylko do efektownego wygładu.

Uczestnicy dostaną dwa zadania: "Uczucia" oraz "Własna opowieść emocjonalna"... pierwsze będą wykonywać indywidualnie, a drugie w zespole z innym uczestnikiem. Prosimy zabrać ze sobą jakieś proste, najlepiej jednobarwne "niebarokowe" ubrania, ponieważ nie stylizacja bedzie Was zdobić :-) Można oczywiście mieć ze sobą też coś ulubionego, buty, bieliznę, detale stroju i rekwizyty. Jeśli będzie ułatwiało Wam to ekspresje i przekaz ... sami o tym zdecydujcie.
My ze swojej strony też coś przygotujemy, jednak przypominam, że nie fotografia typu beauty, fashion lub glamour jest celem naszych warsztatów.

Szczegółowy program warsztatów
godz. 10:00 - Początek zajęć
godz. 10:30 - Wykład Andrzeja Bersza "Emocje w Fotografii - o metodzie pozowania (gry aktorskiej)" oraz wykład Bartosza Grzywny.
godz. 12:00 - Wprowadzenie do ćwiczenia "Uczucia"
Uczestnicy dostają zadanie, każdy inne, na temat podstawowych, znanych wszystkim emocji… radość, smutek, miłość, nienawiść, samotność, bliskość, pożądanie, pogarda, przyjaźń, niechęć. Przedstawiacie pomysł prowadzącemu, który będzie pomagał w jego realizacji, wyjaśniając i ucząc jak pracować nad uzyskaniem naturalności i emocjonalnej prawdy przekazu.
godz. 12:30 - 13:00 - Posiłek (lunch)
godz. 13:00 -16:00 - Ćwiczenie "Uczucie" - indywidualnie 6 uczestników po 30 minut Występujecie przed cała warsztatową grupą, by wszyscy mogli oglądać Wasze próby i poszukiwania.

Uwaga do uczestników:
Nie bójcie się nie umieć, to nie jest konkurs… nie starajcie się być najlepsi. Koncentrujcie się na zdaniu a nie na ocenie za nie… na swoich (i innych), błędach nauczycie się najwięcej.
godz. 16:00 - Wprowadzenie do ćwiczenia "Własna opowieść emocjonalna" Uczestniczki (modelki), maja za zadanie wymyślić własną emocjonalna sesję, własną opowieść.
Mogłyby też skorzystać z proponowanych tematów, np. "Bliskość" i "Pogarda" itp. My Wam w tym pomożemy, zwracając uwagę na elementy, które są niezbędne do realizacji Waszej koncepcji.
godz.16:30-18:30 - Ćwiczenie "Własna opowieść emocjonalna" - pracujemy w 2 osobowych zespołach... do tego ćwiczenia możecie też zaprosić Andrzeja jako modela towarzyszącego.
godz. 18:30 - 20 - Prezentacja zdjęć i omówienie - Uczestnicy wypowiadają się na temat tego co widzieli, na koniec podsumowują prowadzący.
godz. 20:00 - Zakończenie warsztatów.

0 komentarze:

Publikowanie komentarza