wtorek, 18 czerwca 2013

AKT Z SZACUNKIEM DLA KOBIECEGO CIAŁA I SZTUKI FOTOGRAFII - ARKADIUSZ BRANICKI

Organizowane przez nas warsztaty to idealne połączenie wiedzy teoretycznej z dużą ilością ćwiczeń praktycznych w profesjonalnych warunkach pod okiem zawodowców. Warsztaty autorskie w ramach projektu Warsztaty Sztuki Fotografii organizujemy regularnie, nawet dwa razy w miesiącu, w Krakowie i Warszawie.

 

Na warsztatach zajmiemy się rodzajem nagości, który poświęcony jest pięknu kobiecego ciała, przy czym nie emanuje drażliwymi podtekstami erotycznymi. Postaramy się przekazać Wam wiedzę, jak przedstawić na fotografii wizję kobiety eleganckiej i z klasą – bez względu na sytuację. Istotą zajęć będzie ukazanie stosownego podejścia fotografa do kobiecego ciała, oraz właściwe wykorzystanie zasad fotografii, które mają służyć w kształtowaniu odbioru naszej twórczości.

Dodatkową atrakcją warsztatów będzie wykład i ćwiczenia z "zarządzania barwą" w fotografii i fotograficzny druk atramentowy. Tę część poprowadzą wspólnie Arkadiusz Branicki i Szymon Aksienionek.

TERMINY

05-06.07.2013

MIEJSCE ZAJĘĆ:

Ermitaż: Łazienki Królewskie

05.07.2013 17:00-21:00

06.07.2013 09:00-19:00

06.07.2013 09:00-19:00

 

Arkadiusz Branicki "alosha" - absolutny samouk.

Swoją historię z fotografią rozpoczął od portretu-ale skupił się dopiero na akcie którym zajmuje się od 2007 roku. W zasadzie tylko i wyłącznie. Z upływem lat stworzył swój własny styl będący mieszanką surowego, ascetycznego wręcz aktu klasycznego z figuratywnym podejściem do ciała ludzkiego. W swoich pracach stawia na proste środki, modelując i akcentując światłem różnice i podobieństwa w budowie ciała ludzkiego.Fotografuje ludzi znanych i całkowicie nie związanych z modelingiem. Tancerki, akrobatki, kobiety w przedziale od 20 do 50 lat.Kilkukrotnie wyróżniany w FOTO-EROTICA, drukowany w pismach fotograficznych i wydawnictwach internetowych. Nagradzany na wystawach zbiorowych i indywidualnych.Od 2 lat prowadzi indywidualne warsztaty z fotografami propagując akt pozbawiony aspektów erotycznych-a dodający kobietom pewności siebie i dumy z bycia kobietą.

www.fineartnude.pl

 

Jak stworzyć akt, który wzbudzi pozytywne wrażenia estetyczne bez drażliwych podtekstów erotycznych?

Na warsztatach zajmiemy się rodzajem nagości, który poświęcony jest pięknu kobiecego ciała, przy czym nie emanuje drażliwymi podtekstami erotycznymi. Postaramy się przekazać Wam wiedzę, jak przedstawić na fotografii wizję kobiety eleganckiej i z klasą – bez względu na sytuację. Istotą zajęć będzie ukazanie stosownego podejścia fotografa do kobiecego ciała, oraz właściwe wykorzystanie zasad fotografii, które mają służyć w kształtowaniu odbioru naszej twórczości.

dzień pierwszy (05.07. godz. 17.00-21.00)  – wprowadzenie

- ogólny podział fotografii aktu (plenerowy, studyjny, sensualny, monumentalny)

- plusy i minusy każdej  kategorii

- fotografia studyjna, „minimum sprzętu - maksimum inwencji”

- styl pracy fotografa („snajper” ujęć pojedynczych czy „filmowy” sposób zapisywania sytuacji zastanych)

- przedstawienie i omówienie części dorobku fotograficznego Arkadiusza Branickiego (cykle i zdjęcia pojedyncze)

- teoretyczne przygotowanie do dnia zdjęciowego: pozyskiwanie modelki, opracowanie wariantów sesji w zależności od warunków fotografowania i możliwości modelki, planowanie potrzebnego sprzętu i akcesoriów

- przygotowanie modelki: jak powinna wyglądać rozmowa i przedstawienie zakresu tworzonych zdjęć, omówienie tworzonych sytuacji zdjęciowych oraz oczekiwania wobec modelki

- jak zaplanować przygotowanie fizyczne modelki: oczekiwania co do fryzury, makijażu, przygotowania skóry

- kilka słów o makijażu: doświadczona wizażystka opowie o różnicach w makijażu dziennym a fotograficznym

 

dzień drugi (06.07. godz. 9.00 - 19.00) – „przedstawienie czas zacząć”, czyli dzień sesji

Cały dzień poświęcony tylko i wyłącznie praktyce. Fotografowanie od początku do końca – czyli od przygotowania planu aż po ostatnie ujęcia. Wprowadzamy w życie nasze przemyślenia z dnia poprzedniego.

Wraz z Wami przygotujemy plany zdjęciowe. Zostaniecie podzieleni na dwie grupy i na każdym planie obsadzimy po jednej doświadczonej modelce. Do Waszej dyspozycji  jest wizażystka, profesjonalny sprzęt oświetleniowy, osoby do pomocy i ja w ramach „suflera” na planie. Wcielamy w życie nasze wcześniejsze plany – obserwujemy, pytamy, podpowiadamy wizażystce, rozmawiamy z modelkami i przekazujemy im nasze wizje zdjęciowe. Aranżujemy plan i ustawiamy oświetlenie aby uzyskać oczekiwany efekt. Fotografujemy aktywnie.

Pamiętajcie! Mając to wszystko do dyspozycji jedynie brak zaangażowania może Was powstrzymać przed wykonaniem ciekawych ujęć !

dzień trzeci (07.07. godz. 9.00 - 12.30) – część I: podsumowanie warsztatów aktu

- analiza efektów sesji,

- część „bolesna” czyli klasyfikacja udanych kadrów i tych które nie spełniły oczekiwań,

- wybór najlepszych ujęć,

- wstępna obróbka RAW-ów i zasady kadrowania,

- omówienie ‘zysków i strat’ sesji.

dzień trzeci (07.07. godz. 13.00 – 19:00) – część II: Zarządzanie barwą w fotografii i fotograficzny druk atramentowy.

Uczestnicy warsztatów podczas 6-godzinnego spotkania mają niebywałą okazję zdobyć zestaw praktycznych umiejętności niezbędnych do przygotowania cyfrowej ciemni – drukarki, monitora, papieru i oprogramowania – do efektywnej pracy umożliwiającej edycję i drukowanie zdjęć cyfrowych zgodnie z zasadami zarządzania barwą. Podczas warsztatów omówione – jak również wypróbowane w praktyce – zostaną najważniejsze zagadnienia związane z cyfrowym drukiem fotograficznym.

By zapewnić najwyższy poziom merytoryczny podczas warsztatów przedstawione i wykorzystane zostaną najwyższej klasy rozwiązania dostępne obecnie na rynku, w tym:

- szeroka gama papierów ILFORD – od podstawowych, powlekanych papierów błyszczących i półmatowych serii GALERIE Premium po ekskluzywne podłoża najnowszej serii GALERIE Prestige – papiery barytowe (Baryta, Fibre Base, 100% Alpha Cellulose), matowe artystyczne podłoża archiwalne (Fine Art, 100% Cotton Rag) oraz płótna (Canvas)

- drukarki fotograficzne EPSON Stylus Photo

- zaawansowane monitory graficzne EIZO ColorEgde

- urządzenia i oprogramowanie do kalibracji, profilowania i kontroli koloru firmy X-Rite takie jak i1Pro2, Colormunki Photo, i1Display Pro, ColorChecker Passport

- oprogramowanie do zarządzania procesem druku Mirage

 

Część teoretyczna. Zarządzanie barwą w fotografii. Prezentacja i wykład teoretyczny będą obejmowały tematy takie jak:

•    Specyfika postrzegania barwy – możliwości i trudności

•    Różnice między urządzeniami w procesie tworzenia obrazu cyfrowego

•    Co to jest i jak działa system zarządzania barwą (CMS – Color Management System)?

•    Wpływ otoczenia na odwzorowanie braw na wydrukach i monitorze

•    Kontrola koloru i balansu bieli w lustrzance cyfrowej

•    Format pliku – RAW czy JPG a możliwości w zakresie reprodukcji barwy

•    Podstawowe modele i przestrzenie barwne – RGB czy CMYK?

•    Profile ICC – czym są i dlaczego są takie ważne?

•    Tworzenie profili barwnych ICC dla monitora, drukarki, papieru i aparatu cyfrowego

•    Monitor do pracy z fotografią – wybór i kalibracja

•    Zarządzanie barwą w programie Adobe Photoshop

•    Softproofing – symulacja barw wydruku w oprogramowaniu Photoshop i Mirage

•    Proofing i softproofing – kiedy stosować, na co uważać

•    Fotograficzne drukarki atramentowe – prezentacja rozwiązań i możliwości

•    Papiery do druku atramentowego – przegląd szerokiej gamy podłoży ILFORD

•    Przygotowanie i drukowanie fotografii z użyciem profili ICC

•    Zaawansowane drukowanie – oprogramowanie zarządzające procesem druku

 

Część warsztatowa. Przygotowanie środowiska pracy i drukowanie fotografii.

Szczegółowa analiza poszczególnych elementów konfiguracji środowiska pracy dedykowanego drukowaniu fotografii zgodnie z zasadami zarządzania barwą. Uczestnicy dowiedzą się jak w praktyce stosować zasady CM (ang. Color Management) w swojej pracy z fotografią cyfrową. Pod okiem eksperta wykonają samodzielną kalibrację i profilowanie monitora, skonfigurują ustawienia koloru na stanowisku komputerowym, przygotują swoje fotografie do druku oraz wydrukują je na zaawansowanej fotograficznej drukarce atramentowej Epson Stylus Photo i profesjonalnych papierach ILFORD GALERIE Prestige. Każdy z uczestników będzie mógł wydrukować po jednym zdjęciu w formacie A3+, które po warsztatach zabierze ze sobą do domu.

ILFORD.

Założona w 1879 roku firma ILFORD jest liderem w rozwoju i produkcji mediów fotograficznej najwyższej jakości oraz innych materiałów eksploatacyjnych dla drukarek atramentowych, jak również kolorowych procesów fotograficznych. Profesjonalne media i podłoża do ploterów czy drukarek atramentowych ILFORD GALERIE Prestige łączą najnowszą technologię z ponad stuletnim doświadczeniem w dziedzinie reprodukcji obrazu, zapewniając paletę produktów dopasowanych do aspiracji i potrzeb grafików oraz fotografów na całym świecie. Oferują najwyższą wierność odwzorowania detali, barw oraz przejść tonalnych, podnosząc poprzeczkę jakości na niespotykany dotąd poziom.

Medikon Polska Sp. z o.o. jako przedstawiciel marki ILFORD w Polsce, dostarcza najwyższej jakości rozwiązania do druku fotograficznego od samego początku jego istnienia na polskim rynku. Dzięki unikalnemu rozwiązaniu jakim jest profesjonalny system wydruku Studio Inkjet Printing (znany wcześniej jako Ilford Studio) cieszymy się zaufaniem najbardziej wymagających profesjonalistów i staliśmy się liderem na rynku fotograficznym. Zaawansowane systemy wielkoformatowe wzbogaca szeroka oferta podłoży oraz urządzeń do druku w małym formacie.

***

Szymon Aksienionek

Product Manager w firmie Medikon Polska, specjalista do spraw fotograficznego druku cyfrowego i zarządzania barwą. Doświadczony fotograf i retuszer, na co dzień w Medikonie zajmuje się szkoleniami oraz wsparciem technicznym i merytorycznym dla drukujących fotografów i grafików. Prowadzi szkolenia, wykłady, prezentacje i warsztaty w zakresie zagadnień związanych z drukiem atramentowym i zarządzaniem barwą w fotografii dla studentów szkół i uczelni fotograficznych, graficznych i artystycznych oraz dla wszystkich zajmujących się fotografią zarówno amatorsko jak i zawodowo.

Warsztaty Sztuki Fotografii to projekt edukacyjno-kulturalny Fundacji B2art. Biorąc udział w wydarzeniach, wspierasz działalność Fundacji i pomagasz nam realizować takie projekty jak: Warsztaty Sztuki Fotografii z Mistrzem, wystawy, program edukacyjny dla wolontariuszy.

Zapisz się na warsztaty i dokonaj opłaty w ciągu 2 dni według wskazówek, które znajdziesz w wiadomości email otrzymanej po dokonaniu zapisu. Zapis jest wstępną rezerwacją. Zapis niepotwierdzony opłatą do 2 dni roboczych zostanie anulowany. Dane do wykonania przelewu znajdziesz w automatycznej wiadomości email po dokonaniu zapisu.

Koszt udziału w warsztatach: 1000 zł do 14 czerwca, 1100 zł do 21 czerwca, 1200 zł od 22 czerwca.

Zamknięcie naboru planowane jest na 27 czerwca.

Biorąc udział w warsztatach, zapewniasz sobie atrakcyjne zniżki na inne wydarzenia: Warsztaty z Mistrzem i Warsztaty autorskie oraz plenerowe. O szczegóły zapytaj nasz sekretariat telefonicznie: 12 346 345 3 lub poprzez email: warsztaty@sztukafotografii.org.

Gdy dokonasz płatności, w ciągu 2 dni roboczych potwierdzimy Twój udział w warsztatach.

UWAGA! Ze względu na duże zainteresowanie i ograniczoną liczbę miejsc, aby zapewnić sobie udział w warsztatach, prosimy o wpłatę zaraz po dokonaniu niniejszego zapisu. Pierwszeństwo udziału w warsztatach będzie ustalane według kolejności dokonywania opłat.

Fomei to marka, która od ponad 20 lat dostarcza rozwiązania dla potrzeb fotografii i filmu takie jak oświetlenie studyjne dla fotografów hobbystów jak i profesjonalistów ceniących sobie nowatorskie rozwiązania jak np. sterowanie oświetleniem studyjnym z komputera, to również rozwiązania dla tych którzy cenią sobie pracę ze światłem ciągłym w fotografii oraz dla filmowców. Fomei zapewnia też swoim użytkownikom pełne portfolio dodatkowego sprzętu do pracy studyjnej liczące kilkaset produktów.

Więcej na www.fomei.pl oraz www.facebook.com/Fomei.Polska

 

http://www.sztukafotografii.org/kursy/akt-z-szacunkiem-dla-kobiecego-ciala-i-sztuki-fotografii/

0 komentarze:

Publikowanie komentarza