czwartek, 14 lutego 2013

Od portretu po reportaż - warsztaty fotograficzne na FILM VIDEO FOTO 2013

 

Już 21 marca rozpocznie się 16. edycja targów Film Video Foto 2013 w Łodzi. Jak co roku targom będzie towarzyszyć cykl imprez, które dopełnią program FVF i pozwolą uczestnikom wzbogacić się o cenną wiedzę i umiejętności. Pierwszy blok proponowanych imprez warsztatowych dotyczy zdjęć portretowych i reportażowych. Film Video Foto 2013 to już 16. edycja jedynych w Polsce targów sprzętu fotograficznego, filmowego, audio i video, które są najważniejszym i największym wydarzeniem branżowym w Europie Środkowo-Wschodniej. Organizatorzy imprezy w tym roku wprowadzili liczne udogodnienia, których celem jest zwiększenie komfortu zwiedzających oraz wystawców. Został m.in. wydłużony czas otwarcia targów w sobotę (23.03.2013) do godz. 18:00; tematyka targów została rozszerzona o sprzęt i programy do nagrywania i obróbki dźwięku; wprowadzono możliwość zakupienia biletów wstępu w nowych, atrakcyjnych cenach, po raz pierwszy w sprzedaży on-line na stronie MTL.
 
Program Film Video Foto 2013 wypełniają liczne tematyczne bloki warsztatów, spotkań prezentacji i seminariów. Poniżej prezentujemy zajęcia warsztatowe z fotografii portretowej i reportażowej, które będą bezpłatne dla osób zwiedzających targi.
 
PORTRET W ŚWIETLE ZASTANYM
(22 marca 2013, godz.: 16:00-18:00, Sala B)
Zajęcia warsztatowe przygotowane przez Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne. W trakcie spotkania uczestnicy będą mogli dowiedzieć się jak wykonać zdjęcia portretowe w trudnych warunkach oświetleniowych. Prowadzący doradzą jakich użyć technik oświetleniowych, jakie zastosować triki, gdy musimy wykonać portret w ciasnej przestrzeni i niekorzystnych warunkach oświetleniowych.
Warsztaty zostaną poprowadzone przez Krzysztofa Jarczewskiego - od trzydziestu lat zajmuje się on fotografowaniem. Zapewnia profesjonalną obsługę fotograficzną imprez kulturalnych, sportowych, konferencji, szkoleń, pokazów mody. Przygotowuje i opracowuje profesjonalne portfolio dla osób, które potrzebują tego ze względów zawodowych. Organizuje sesje zdjęciowe koni, a także fotografuje je na zawodach, treningach w ośrodkach jeździeckich i stajniach. Prowadzi również plenery, warsztaty fotograficzne dla amatorów z udziałem artystów fotografików i modelek. Tworzy zdjęcia: reklamowe, katalogowe, reporterskie, architektury i wnętrz oraz dokonuje inwentaryzacji fotograficznych. Pracował dla Polskiej Agencji Prasowej. Współpracuje z: Polską Agencją Fotografów - Forum oraz pismami: Newsweek, Forbes, Angora, Business Image, Rynek Łódzki, Świat Koni i Koń Polski. Jest członkiem Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego.
 
PORTRET ARTYSTYCZNY
(23 marca 2013, godz.: 14:00-16:00, Sala A)
Drugie warsztaty przygotowane przez Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne zostaną poprowadzone przez Izabelę Urbaniak, która przybliży uczestnikom tajniki fotografii artystycznej. Podczas spotkania zostaną poruszone następujące kwestie: kreowanie rzeczywistości, podejście do świata wewnętrznego i zewnętrznego ludzi i jego artystyczne transformacje. Zmysłowość i subtelność w artystycznej fotografii portretowej.
Izabela Urbaniak jest magistrem psychologii zarządzania. Ukończyła również z wyróżnieniem Warszawską Szkołę Filmową. Obecnie jest v-ce prezesem okręgu łódzkiego Związku Polskich Artystów Fotografików. Uczestniczyła w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce. Do jej najważniejszych osiągnięć należy: Grand Prix National Geographic Traveler 2008, Photo of the Year w "Photo Art Magazine" 2008, wyróżnienia w Sony World Photography Awards 2011 i BZ WBK Press Foto 2011, zwycięstwo w Photo Awards 2012 w kategorii Reportaż. W grudniu 2011 r. zdjęcia Izabeli Urbaniak były publikowane we włoskiej edycji magazynu Vogue.
 
WSPÓŁCZESNY REPORTAŻ W ZESTAWIENIU Z KLASYKAMI GATUNKU
 
(23 marca 2013, godz.: 11:00-12:00, Sala C)
Kolejne warsztaty z prezentowanego bloku tematycznego zostały przygotowane przez Warszawską Szkołę Reklamy. Spotkanie przybliży jego uczestnikom współczesnych twórców reportażu i dokumentu, oraz przypomni dzieła klasyków gatunku. Część warsztatów zostanie poświęcona wspólnemu omówieniu i zestawieniu ze sobą wybranych przykładów prac.
Warsztaty poprowadzi Piotr Król - Fotograf Polskiej Agencji Fotografów FORUM, miesięcznika "Press" oraz Ambasady Stanów Zjednoczonych w Warszawie. Wcześniej związany z Nową Trybuną Opolską oraz Dziennikiem Polska The Times, gdzie kolejno pracował jako fotoedytor oraz zastępca szefa działu foto. W fotografii interesują go przede wszystkim formy dokumentalne. Absolwent wydziału operatorskiego kierunku Fotografia w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.
 
WARSZTATY FOTOGRAFII X
(23 marca 2013, godz.: 13:00-15:00, Sala D)
 
Kolejną propozycją, która w swojej tematyce będzie dotyczyła zarówno portretu, jak i zdjęć reportażowych, są warsztaty przygotowane przez portal Optyczne.pl, które zostaną poprowadzone przez Roberta Olecha. Podczas spotkania zostaną zaprezentowane aparaty Fujifilm serii X z X-Pro1 na czele. Uczestnicy będą mieli szanse nauczyć się jak przy użyciu niewielkiej ilości sprzętu, bez asystentów, w naturalny sposób wejść do centrum akcji i zrobić profesjonalne zdjęcie reportażowe. Dodatkowo, w trakcie warsztatów będzie można wypróbować aparaty i obiektywy Fujifilm serii X podczas pracy z modelką.
 
Więcej informacji na temat FVF 2013 można znaleźć na stronie internetowej FVF 2013

 

0 komentarze:

Publikowanie komentarza