wtorek, 7 lutego 2012

Nikon D800 – uwiecznij pełen obraz

Firma Nikon ogłosiła wprowadzenie na rynek nowych, profesjonalnych lustrzanek cyfrowych formatu FX dla zawodowych fotografów i filmowców – Nikon D800 i Nikon D800E. Aparaty oferują innowacyjne rozwiązania zapewniające niespotykaną dotąd głębię i bogactwo szczegółów obrazu. Nowe modele wyposażono w matrycę CMOS o rozdzielczości 36,3 megapiksela o szerokim zakresie czułości ISO (100–6400), mechanizm obróbki obrazu EXPEED 3 oraz funkcję filmowania w rozdzielczości Full HD z dźwiękiem stereo. Dodatkowo, Nikon D800E został wyposażony w filtr optyczny z usuniętymi funkcjami antyaliasingu. Wszystko to zamknięte w lekkim, poręcznym        i wytrzymałym korpusie ze stopu magnezu, dzięki któremu nowe lustrzanki doskonale spisują się nawet w czasie pracy w trudnych warunkach atmosferycznych.

Zaprojektowana z myślą o przyszłości oraz dzisiejszych wymaganiach stawianych przez fotografię i sztukę wideo, stanowiąca klasę samą w sobie, lustrzanka cyfrowa Nikon D800 dorównuje potencjałem obrazowania aparatom średnioformatowym, zachowując przy tym całą zwinność lustrzanki cyfrowej. Dzięki temu aparat zapewnia swobodę tworzenia monumentalnych obrazów profesjonalistom przykładającym dużą wagę do szczegółów.

Nowością w branży jest również fakt, że w ramach premiery przedstawiono także specjalną wersję lustrzanki D800 – Nikon D800E. Wyposażony w zmodyfikowany filtr optyczny, model D800E stanowi unikatową alternatywę dla użytkowników poszukujących najwyższej wyrazistości zdjęć.

„Nikon D800 wyznacza nowe standardy w dziedzinie pełnoklatkowych lustrzanek cyfrowych, wychodząc naprzeciw obecnym oraz przyszłym wymaganiom fotografów i twórców filmowych. Matryca o oszałamiającej rozdzielczość 36,3 megapiksela oraz zestaw innowacyjnych funkcji zapewniają niespotykane bogactwo szczegółów oraz pozwalają na dużą swobodę w kreowaniu ujęć. Jesteśmy bardzo podekscytowani możliwościami oferowanymi przez model D800 wszystkim tym, którzy chcą tworzyć opowieści za pośrednictwem najwyższej jakości zdjęć i filmów lub obu tych środków wyrazu”        – mówi Dirk Jasper, kierownik ds. produktów profesjonalnych.

Pełen obraz
Nikon D800 został wyposażony w przełomową matrycę CMOS formatu FX (pełnoklatkowa) o rozdzielczości 36,3 megapiksela oferującą zaawansowane rozwiązania umożliwiające uzyskanie niespotykanego do tej pory bogactwa szczegółów i zakresu tonalnego.

12-kanałowy odczyt z 14-bitową konwersją analogowo-cyfrową i wysoki stosunek sygnału do szumów zapewniają obrazy o uderzającej jakości, niskim poziomie szumów i szerokiej rozpiętości tonalnej.

Nikon D800 oferuje w standardzie czułość od 100 do 6400 ISO. W ekstremalnie trudnych warunkach oświetleniowych czułość może być modyfikowana i w zależności od potrzeb fotografa obniżona do wartości odpowiadającej ISO 50 lub podwyższona do wartości odpowiadającej ISO 25600. Dzięki zoptymalizowanej redukcji szumów aparat umożliwia robienie niezwykłej jakości zdjęć – inteligentny system redukcji szumów zarządza nimi, nie rezygnując z odwzorowania drobnych szczegółów obrazu, umożliwiając zachowanie fantastycznej elastyczności we wszelkich warunkach oświetleniowych. Obrazy są ostre i czyste, również przy wyższych ustawieniach ISO.

Doskonała wydajność
Wyposażony w mechanizm przetwarzania obrazu nowej generacji EXPEED 3, Nikon D800 z łatwością radzi sobie z przetwarzaniem dużych ilości danych, zapewniając przy tym dużą szybkość i wysoką jakość, wymagane przez profesjonalistów.

16-bitowa technologia przetwarzania obrazu pozwala uzyskać większe niż kiedykolwiek wcześniej nasycenie barw i odcieni. Zaawansowany mechanizm przetwarzania obrazu zapewnia płynne przejścia tonalne oraz bogactwo detali i odcieni w całej skali barw, aż do czystej bieli, nawet na zdjęciach rejestrowanych w formacie JPEG.

Filmowanie dla profesjonalistów z jakością emisyjną
Profesjonalistom, których praca wymaga sięgania po obraz wideo, aparat D800 gwarantuje pełną elastyczność, niezbędną do dalszego stosowania programów do montażu filmowego. Aparat umożliwia rejestrowanie różnych formatów ujęć filmowych o najwyższej jakości, a także pozwala na zróżnicowane ustawianie liczby klatek na sekundę.

•    Liczba klatek na sekundę
Filmy w rozdzielczości Full HD (1080p) można nagrywać z prędkością 30, 25 i 24 klatek na sekundę, z opcjonalnymi prędkościami 60, 50 i 25 klatek na sekundę przy rozdzielczości 720p. Ujęcie filmowe może mieć długość niemal 30 minut (ok. 29 min. 59 s).

•    Funkcja nagrywania filmów w rozdzielczości Full HD i wielu formatach
Wprowadzona w lustrzance Nikon D4 funkcja nagrywania filmów w rozdzielczości Full HD, w modelu D800 jest dostępna zarówno w formacie FX, jak i DX, co umożliwia wyjątkową swobodę ekspresji.

•    Wysokiej jakości dźwięk
Nikon D800 został wyposażony w innowacyjne rozwiązania umożliwiające nagrywanie filmów z dźwiękiem najwyższej jakości. Poza zewnętrznym wejściem mikrofonu stereofonicznego, aparat posiada wyjście słuchawkowe. Dzięki temu użytkownik jest w stanie precyzyjnie dostroić wszystkie ustawienia zarówno przed nagraniem filmu, jak i w jego trakcie. Aparat oferuje także ustawienie wejścia liniowej nagrywarki PCM.

Wyjście HDMI bez kompresji danych
Aby zapewnić dostęp do najczystszych danych wyjściowych filmu na potrzeby profesjonalnej edycji, Nikon D800 został wyposażony w wyjście HDMI. Dzięki temu, lustrzanka umożliwia równoległy podgląd nieskompresowanego obrazu na zewnętrznych monitorach oraz zapis na zewnętrznych nagrywarkach. Jak w przypadku aparatu Nikon D4, dane są przekazywane w wybranej wielkości i z wybraną prędkością (liczbą klatek na sekundę), bez nakładki zawierającej informacje, która może być jednocześnie wyświetlana na monitorze TFT aparatu.

•    Wygodne, niestandardowe elementy sterowania
Dzięki programowalnym elementom sterowania obsługa podglądu na żywo jest znacznie łatwiejsza. Nie trzeba obracać pokrętła sterowania – elektrycznie sterowana przysłona umożliwia zastosowanie bardziej płynnej metody sterowania przy użyciu specjalnych przycisków znajdujących się z przodu aparatu. Funkcja oznaczania indeksów pozwala na oznaczenie ważnych klatek na osi czasu przez przypisanie do nich znaczników w trakcie nagrywania, co ułatwia ich późniejszą lokalizację podczas edycji.

Zaawansowany system rozpoznawania scenerii obsługiwany przez czujnik RGB 91 000 pikseli
Lustrzanka Nikon D800 oferuje rewolucyjny, zaawansowany system rozpoznawania scenerii firmy Nikon, z nowym czujnikiem RGB 91000 pikseli, dokładnie analizującym każdą scenę, aby zapewnić jak najwierniejsze odwzorowanie obrazu. Czujnik został wyposażony w precyzyjną funkcję rozpoznawania ludzkich twarzy, dostępną również przy użyciu samego wizjera optycznego, a także rozpoznawania barwy i jasność scenerii.

Ten poziom szczegółowej analizy scenerii umożliwia również dokładniejsze działanie autofokusa, automatycznej ekspozycji i ekspozycji błysku i-TTL w zróżnicowanych warunkach kompozycyjnych            i oświetleniowych. Dzięki temu funkcja śledzenia obiektu 3D w przypadku fotografowania niewielkich obiektów działa jeszcze lepiej.

Ponadto Nikon D800 oferuje rewelacyjny system AF Multi-CAM 3500FX firmy Nikon umożliwiający wybór poszczególnych punktów pomiaru lub skonfigurowania zestawu 9, 21 lub 51 punktów. Udoskonalony czujnik autofokusa i algorytmy znacząco poprawiają czułość podczas robienia zdjęć w słabych warunkach oświetleniowych aż do -2 EV (ISO 100, 20°C). Ogólna jakość jest zbliżona do wyników osiąganych przez flagowy model Nikon D4. Działanie AF jest możliwe nawet przy łącznej wartości przysłony wynoszącej f/8 (np. przy połączeniu obiektywu AFS 600 mm f/4 z telekonwerterem 2x TC-20EIII) z 11-polowym systemem autofokusa oraz z 15-polowym systemem autofokusa z przysłoną w zakresie f/5,6 - f/8.

Dzięki uproszczonemu AF i selekcji trybu wyboru pola AF, nie trzeba odrywać oczu od wizjera podczas wybierana ustawień.

Szybka reakcja i intuicyjność obsługi
Zaawansowane rozwiązania oraz intuicyjnie rozmieszczone elementy sterowania sprawiają, że Nikon D800 zapewnia wyjątkową szybkość działania i krótki czas reakcji na każdy ruch użytkownika.

•    Krótki czas reakcji
Uruchomienie aparatu zajmuje ok. 0,12 s , a opóźnienie czasu zwolnienia migawki zostało zredukowane do ok. 0,042 s  (odpowiednik parametrów modelu Nikon D4), z funkcją zdjęć seryjnych z prędkością ok. 4 kl./s w formacie FX i trybami przycinania – ok. 6 kl./s w trybie przycinania w formacie DX podczas używania opcjonalnego wielofunkcyjnego pojemnika na baterie MB-D12.

•    Precyzyjny, szerokokątny monitor LCD
Precyzyjny, szerokokątny monitor LCD o przekątnej 8 cm (3,2 cala) i rozdzielczości ok. 921 tys. punktów z funkcją automatycznego sterowania jasnością zapewnia dużą czytelność i ostrość odtwarzanych obrazów ze znacznie udoskonaloną reprodukcją kolorów. Jasność wyświetlacza LCD jest automatycznie dostosowywana do warunków otoczenia. Obrazy można powiększać podczas odtwarzania aż 46-krotnie, co znacznie ułatwia weryfikację ustawień.

•    Wizjer optyczny z pryzmatem
Wizjer optyczny z pełnym pryzmatem z bloku szkła zapewnia blisko 100-procentowe pokrycie kadru i powiększenie 0,7 razy (obiektyw 50 mm f/1.4 przy ustawieniu do nieskończoności, -1,0 m-1).


•    Wirtualny horyzont
Elektroniczny, dwuosiowy wirtualny horyzont umożliwia precyzyjne potwierdzenie prawidłowego wypoziomowania zdjęcia na monitorze LCD lub w wizjerze, sprawdzające zarówno położenie aparatu w stosunku do płaszczyzny poziomej, jak i jego nachylenie (obrót w przód lub w tył).

•    Większa ergonomia
Przyciski i pokrętła zostały rozmieszczone intuicyjnie w celu zapewnienia większego komfortu pracy. Udoskonalony przycisk spustu migawki umożliwia wygodniejsze ułożenie palca wskazującego nawet podczas długich sesji, a specjalny przycisk nagrywania filmów pozwala na błyskawiczne rozpoczęcie rejestrowania obrazu wideo. Ponadto, w obudowie zastosowano materiały gumowe wysokiej jakości, zapewniające pewny chwyt.

•    Lepsza funkcjonalność
Większa funkcjonalność została osiągnięta za sprawą układu czterech przycisków i umieszczenia pokrętła trybu wyzwalania migawki na górnej płaszczyźnie aparatu, łącznie ze specjalnymi przyciskami do regulowania ustawień ISO, balansu bieli i jakości obrazu. Nowy przycisk ustawień braketingu został umieszczony w strategicznym miejscu, w celu ułatwienia obsługi m.in. funkcji HDR.

•    Bezpośredni dostęp do ustawień Picture Control
Specjalny przycisk zastępujący żmudne przeszukiwanie menu umożliwia bezpośredni dostęp do ustawień Picture Control pozwalających na dostosowanie wyglądu zdjęć i filmów wideo dzięki dokładnej regulacji parametrów ostrości, nasycenia, odcienia.

Trwałość
Mimo niewielkiej wagi i kompaktowych rozmiarów, Nikon D800 dorównuje trwałością nawet najbardziej zaawansowanym, zawodowym lustrzankom firmy Nikon. Dzięki szczelnej i wytrzymałej obudowie chroniącej aparat przed wilgocią i pyłem model D800 doskonale spisuje się nawet w trudnych warunkach atmosferycznych.•    Precyzyjna, wytrzymała migawka
Trwałość i precyzja działania zespołu migawki została potwierdzona w teście obejmującym ponad 200 000 cykli wyzwoleń. Zakres czasu migawki wynosi od 1/8000 do 30 s, a sama migawka jest wyposażona w inteligentny, samodiagnozujący się monitor pracy. W aparacie zastosowano też nowatorski zespół napędowy, zmniejszający pobór mocy przy dłuższym czasie otwarcia migawki podczas nagrywania filmów.

•    Efektywne zarządzanie mocą:
Zastosowanie w aparacie D800 udoskonalonych obwodów elektrycznych umożliwia wykonanie ok. 850 zdjęć  lub nagranie ok. 60 min filmu . A wszystko to bez konieczności doładowywania akumulatora jonowo-litowego EN-EL15.

•    Wysoka jakość obudowy:
Korpus modeli D800 został wykonany ze stopu magnezu, chroniącego aparat przed wilgocią         i kurzem. Dzięki nowym rozwiązaniom aparat jest lżejszy o ok. 10% od korpusu modelu D700.

•    Nośniki pamięci:
Aparat został wyposażony w dwa gniazda szybkich kart pamięci: CF (UDMA 7) i SD (SDXC          i UHS-1).

•    Szybka transmisja danych przy użyciu protokołu USB 3.0.
Nikon D800 zapewnia najwyższą szybkość transami danych dzięki portowi USB 3.0.

Kreatywne narzędzia udoskonalania zdjęć
Nikon D800 oferuje szeroką gamę kreatywnych i praktycznych narzędzi przeznaczonych dla osób, które nie mają czasu na pracochłonną obróbkę zdjęć.


•    Filmy poklatkowe
Aparat D800 oferuje rozszerzoną funkcję fotografii poklatkowej, umożliwiając zapisywanie wykonanych automatycznie zdjęć w postaci pliku filmowego. Prędkość odtwarzania jest większa o 24 do 36 000 razy niż zazwyczaj.

•    Funkcja HDR (High Dynamic Range, wysoka rozpiętość tonalna)
Funkcja HDR umożliwia zrobienie jednego prześwietlonego i jednego niedoświetlonego zdjęcia za jednym wyzwoleniem migawki. Rozpiętość można zwiększyć maksymalnie do 3 EV dla różnych efektów, z pełnym nasyceniem i przejściami tonalnymi. Miękkość granic pomiędzy dwiema ekspozycjami można dopasować, by uzyskać bardziej naturalny wygląd.

•    Udoskonalone sterowanie temperaturą barwową
Aparat umożliwia precyzyjne ustawianie balansu bieli. Odcień monitora podczas podglądu na żywo i wynikający z niego balans bieli obrazu można dostosować i wyrównać. Temperaturę barwową można ustawić ręcznie z przyrostami co 10 stopni w skali Kelvina lub w miredach.

•    Automatyczna kontrola czasu otwarcia migawki podczas automatycznego dopasowania czułości ISO:
Nowa opcja automatycznego ustawienia minimalnego czasu otwarcia migawki automatycznie steruje zrównoważeniem czasu otwarcia migawki i czułości ISO na podstawie długości ogniskowej używanego obiektywu.

•    Cztery opcje obszaru zdjęcia:
Nikon D800, jako pierwsza lustrzanka tej klasy, oferuje dostęp do różnych trybów przycinania obrazu maskowanych wizualnie w wizjerze. 5:4 (30,0 × 24,0 mm), 1,2x (30,0 × 19,9 mm) oraz format DX (23,4 × 15,6 mm).

•    Funkcje edycji zdjęć w aparacie:
Zarejestrowane zdjęcia i filmy można modyfikować i edytować w aparacie oraz na bieżąco, jeśli występuje taka potrzeba. Menu retuszowania zawiera pełen wachlarz użytecznych funkcji, takich jak przetwarzanie obrazów NEF (RAW), zmiana rozmiaru zdjęcia, kontrola dystorsji, efekt „rybiego oka”, efekt miniatury, korekcja efektu czerwonych oczu, efekty filtrów i nakładka obrazu – jak również możliwość określenia momentu początkowego i końcowego wszystkich filmów jednocześnie, co umożliwia ich efektywniejsze zapisywanie.

Nikon D800E – najdoskonalsza alternatywa
Wraz z lustrzanką D800 Nikon zaprezentował specjalny model D800E. Aparat został wyposażony w filtr optyczny z usuniętymi funkcjami antyaliasingu. Dzięki temu umożliwia on uzyskanie obrazów o jak największej ostrości. To idealne rozwiązanie dla zaawansowanych fotografów, będących w stanie kontrolować oświetlenie, odległość i fotografowany obiekt w stopniu umożliwiającym ograniczenie zwiększonego ryzyka wystąpienia efektu mory  oraz zniekształceń kolorów.

Z wyjątkiem filtra optycznego wszystkie funkcje w modelu D800E są takie same, jak w lustrzance Nikon D800.

Data wprowadzenia do sprzedaży oraz cena aparatów Nikon D800 i Nikon D800E nie zostały jeszcze ustalone.

Akcesoria w zestawie.
•    Oprogramowanie ViewNX 2
Wielofunkcyjna aplikacja Nikon ViewNX 2 odznacza się łatwym w obsłudze interfejsem oraz bogatym wyborem funkcji edycji, łącznie z podstawowymi funkcjami edycji plików RAW i filmów D-movie. Oprogramowanie umożliwia bezproblemową integrację z portalem my Picturetown – serwisem firmy Nikon do udostępniania i przechowywania zdjęć.

Akcesoria opcjonalne
•    Wielofunkcyjny pojemnik na baterie MB-D12
Pojemnik na bateria MB-D12 może być wykorzystany w odniesieniu do wielu różnych typów baterii i akumulatorów (patrz dane techniczne). Został wykonany z tego samego stopu magnezu chroniącego urządzenie przed dostępem wody i pyłu, co korpus lustrzanki Nikon D800. Umożliwia również fotografowanie seryjne z prędkością ok. 6 kl./s  w formacie DX. Pojemnik MB-D12 jest wyposażony we własny przycisk spustu migawki oraz pokrętła sterowania umożliwiające pionowe kadrowanie obrazu.

•    Lampa błyskowa SB-910 firmy Nikon
Zawodowa lampa błyskowa z systemem i-TTL (inteligentny TTL), następca cenionej lampy Nikon SB-900, wyposażona w przeprojektowane menu oraz zmienione przyciski sterowania. Nowe rozwiązania oferują szerokie możliwości w zakresie fotografowania z jedną lampą na aparacie, jak i sterowania bezprzewodowego lampami zewnętrznymi. Model SB-910 odznacza się wysoką mocą, zaawansowanymi funkcjami, wielostopniowym automatycznym zoomem, obejmującym szeroki zakres ogniskowych (17–200 mm) oraz trzema wzorcami oświetlenia, zapewniającymi pełną kontrolę nad światłem na planie zdjęciowym. Do zestawu dołączone są twarde filtry barwne do światła żarowego i fluorescencyjnego, które pozwalają błyskawicznie dostosować balans bieli aparatu D800.

•    Oprogramowanie Capture NX 2
Obsługujące systemy operacyjne w wersji 64-bitowej oprogramowanie Capture NX 2 pozwala na pełne wykorzystanie możliwości obrazowania aparatu D800 .

•    Oprogramowanie Camera Control Pro 2
Oprogramowanie Camera Control Pro 2 oferuje nie tylko możliwość kontrolowania trybu ekspozycji, czasu otwarcia migawki i wartość przysłony, ale także liczne, udoskonalone rozwiązania pozwalające na znaczące usprawnienie pracy z podglądem na żywo aparatu D800. Nowe, kreatywne funkcje sterowania obejmują zdalne rozpoczynanie i zatrzymywanie nagrywania filmu oraz przełączanie podglądu na żywo dla zdjęć lub filmów.

0 komentarze:

Publikowanie komentarza