piątek, 30 grudnia 2011

REBIS - wystawa fotografii Grupy Athanor


W dniach 22-25 września 2011 r., w Beskidzie Niskim, w miejscowości Wysowa-Zdrój odbył się zorganizowany przez Fotograficzną Grupę Athanor z Krakowa www.athanor.pl , pod patronatem Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki, niecodzienny plener fotograficzny, a właściwie ekspedycja antropologiczno-fotograficzna. Pod hasłem Rebis - w poszukiwaniu kamienia filozoficznego, uczestnicy tej niezwykłej wyprawy, mieli okazję zapoznać się z kulturą łemkowską, która jest bardzo mocno wpisana w historię naszego kraju, a więc i w nas samych.

Fotograficzny plener odbył się pod kierunkiem Zbigniewa Podsiadło - artysty fotografika pomagającego od wielu lat ocalić tę krainę od zapomnienia. Miały miejsce również interesujące wykłady i rozmowy ze znakomitymi kulturoznawcami, antropologami kultury, architektami, fotografami oraz twórcami ściśle związanymi z łemkowską ziemią. Wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi dr Elżbieta Wiącek, inżynierowie architekci Grzegorz Ratajski i Michał Rybak, dr Angelika Uziębło oraz najwybitniejszy poeta łemkowski Petro Murianka.
Te poruszające łemkowskie wspomnienia stały się okazją do wywołania jeszcze ważniejszego tematu, a mianowicie problematyki związanej z mniejszościami narodowymi i etnicznymi w naszym kraju, wplątanymi w meandry współczesnej, i nie tylko, historii.
Efekt starań grupy ludzi, którzy wykorzystując swoją fotograficzną pasję, właśnie za pomocą obrazu zechcieli opowiedzieć o tym co poczuli, zobaczyli i odkryli, goszcząc w Kraju Łemków obejrzymy  na poplenerowej wystawie pt. REBIS,w miejscu szczególnym - Dworku Białoprądnickim w Krakowie.

0 komentarze:

Publikowanie komentarza