poniedziałek, 12 grudnia 2011

Ostatni tydzień z TIFF

W najbliższym tygodniu we Wrocławiu odbędą się ostatnie wydarzenia w ramach Trochę Innego Festiwalu Fotografii. Przed nami trzy wystawy, dwa koncerty i jeden autorski pokaz slajdów.

{rdaddphp file=php/google.php}
Już w czwartek 15 grudnia o 18:00 zapraszamy do Mieszkania Gepperta na wernisaż wystawy Piotra Zbierskiego „White Elephant”. Będzie to premierowe wystąpienie artysty we Wrocławiu. Dzień później, 16 grudnia o godz 19:00, Klub Firlej ugości wystawę Sylwestra Rozmiarka „22 historie”. Wernisażowi towarzyszyć będzie koncert zespołów: The Kurws oraz 60 MINUTE PROJEKT a.k.a. LXMP, który rozpocznie się o godzinie 20:00. Natomiast w sobotę 17 grudnia spotkamy się w Domu Edyty Stein, gdzie o 17:00 odbędzie się premiera francusko-belgijskiego dokumentu „Somewhere to dissapear”. Jest to film o człowieczeństwie, Ameryce, fotografii i marzeniu o zniknięciu. Po projekcji ostatnia wystawa festiwalu: „Size 36” i spotkanie autorskie z laureatem konkursu Debiuty 2011 – Dominikiem Tarabańskim.
Oficjalne zakończenie TIFF nastąpi w sobotę 17 grudnia w Klubokawiarni Mleczarnia. Od godziny 21.00 zapraszamy na poczęstunek, wino i dobrą zabawę. Do zobaczenia!


Piotr Zbierski
„WHITE ELEPHANT”
Wernisaż wystawy „WHITE ELEPHANT”
15.12.2011 godz. 18:00
Mieszkanie Gepperta
ul. Ofiar Oświęcimskim 1/2
(wystawa czynna do 05.01.2012)
Cykl “White Elephant” powstawał trzy lata podczas rozmaitych podróży do takich miejsc jak Indie, Ukraina, Mołdawia, Berlin czy Lizbona, ale również do Łodzi, miasta rodzinnego fotografa. Gdy patrzymy na bawiące się dzieci, podwórka i sceny uliczne, z łatwością wyczuwamy chęć zapisania chwili, złapania rzeczywistości. Jako że artysta korzysta jedynie z zastanego światła część zdjęć jest niedoświetlona, nieostra, ziarnista czy rozmazana. Piotr Zbierski wykorzystuje te niedoskonałości techniczne by nawiązać bezpośrednią relację z tymi, których fotografuje. Pomaga to także zbudować  wrażenie bliskości przedstawianych sytuacji, dzięki czemu udaje mu się ukazać wyjątkowość osób, przedmiotów i chwil, które tak starannie dobiera. Przez White Elephant” przemawia namacalna wręcz atmosfera zawieszenia i swoistej dramaturgii.  Autor cyklu zdecydowanie podkreśla swoje subiektywne postrzeganie rzeczywistości, dzięki któremu każde zdjęcie stanowi dokumentacje osobistego przeżycia. Fotografie wydają się mówić: “Jestem tu, w mojej dłoni jest aparat, a przede mną człowiek, któremu robię portret i nic innego w tej chwili się nie liczy”. Piotr Zbierski tworzy własną wizję rzeczywistości i za pomocą cyklu “White Elephant” interpretuje świat w bardzo emocjonalny i osobisty sposób.

Piotr Zbierski (ur. 1987, Łódź) – studiuje fotografię w PWSFTviT w Łodzi. Wystawy indywidualne: Białe słonie, Tu, Sny dziecięce, zbiorowe, m.in. Lab East, Czuła Ostrość. Prezentował swoje prace na festiwalach w Łodzi, Budapeszcie i Bradze. www.piotrzbierski.com

Sylwester Rozmiarek &
The Kurws & 60 Minut Projekt

Wernisaż wystawy “22 historie”
16.12.2011 godz: 19:00

Klub Firlej

ul. Grabiszyńska 56, Wrocław

(ekspozycja czynna do: 22.01.2012 pon-pt 9:00-16:00)

Fotografia humanistyczna, czy też „uliczna” – jak dzisiaj ją się nazywa – nie jest w pracach Sylwestra Rozmiarka zwykłą rejestracją tego, co nas otacza. Fotografie ukazują codzienność, w której można znaleźć porządek i historie tam, gdzie na pierwszy rzut oka ich nie ma. Konteksty zależności między architekturą a człowiekiem, relacje międzyludzkie wyalienowane z otoczenia i sytuacji. To propozycja niosąca pierwiastek poznawczy – rozpoznajemy miejsca, osoby – jak również estetyczny, nadająca im nowy kontekst bytu jako abstrakcyjną grę form, światła i przestrzeni. Wnikliwa obserwacja, oczekiwanie i przewidywanie pozwala autorowi kreować nową wartość artystyczną. Sztuka bowiem nie odwzorowuje rzeczywistości, ale czerpiąc z niej tworzy nową jakość. Prezentowane na wystawie zdjęcia to pełne klatki negatywu małoobrazkowego, zarejestrowane przy użyciu obiektywu standardowego. [dr Izabella Retkowska]
www.rozmi.com

Wernisażowi towarzyszyć będzie koncert zespołów: The Kurws oraz 60 MINUTE PROJEKT a.k.a. LXMP, który rozpocznie się o godzinie 20:00.
Bilety na koncert: 15 pln: przedsprzedaż poprzez sieć Ticketpro (EMPIK, Media Markt, Saturn) oraz w dniu koncertu, w Klubie z legitymacją studencką; 20pln: bilet normalny w dniu koncertuTHE KURWS
www.myspace.com/thekurws
Zespół sam o sobie mówi, że powstał jako spontaniczna konsekwencja sesji ping-pongowej, która zeszła do podziemia, gdzie tkwi po dziś dzień. W rzeczywistości grupa ta jest idealnym przykładem świeżego i organicznego punk-rocka z silnymi wpływami post-modernizmu. W swojej twórczości penetrują oni tradycje punk-rocka i rock’n’rolla, garage/surf, kraut-rocka, zgniłego funk, a także nowojorskiego no-wave, a ich debiutancki album „Dziura w getcie”, to w ich mniemaniu dźwiękowe zilustrowanie przeświadczenia o kolektywnej improwizacji bez warsztatowego przygotowania, realizowanej w cichej nadziei na to, że zespół uniknie kompromitacji. Na swoim koncie mają liczne występy, m.in. jako suport legendarnej grupy NoMeansNo w Klubie Firlej, a także w bliskich ich korzeniom squotach: CRK i Rozbracie. Pierwszy oficjalny materiał The Kurws powstał w postaci kolekcjonerskiego wydania kasetowego. Jak informują na swoich oficjalnych serwisach, niebawem ukażą się również reedycje na cd i winylach.

SKŁAD
Kuba Majchrzak - bas
Dawid Bargenda - perkusja
Hubert Kostkiewicz - gitara
Krzysztof Tokarski - saksofon

DYSKOGRAFIA
Exterritory 01 / Eksterrytorium 01 - V/A
Anatomia Rekina - V/A
Dziura w Getcie (MC)60 MINUT PROJEKT
http://www.myspace.com/60minutprojekt
Osobliwa historia duetu (na co dzień udzielającego się w grupie Mitch&Mitch), zaczęła się od uczestnictwa muzyków w jednej z wrocławskich imprez drum’n’bassowych. Po kilku wzajemnych, spontanicznych występach narodził się ich wspólny projekt – 60 MP (60 Minut Projekt), którego nazwa ma swoją genezę od improwizowanych, godzinnych setów, umożliwiających „równoległe picie herbaty, podjadanie czegoś z talerzyka oraz rozprostowywanie kości, gdy plecy bolą”. Ciekawostkę stanowi fakt, iż artyści używają w swojej muzyce minimalnej ilości sprzętu po to, aby uzyskać maksymalny, eksperymentalny efekt.

SKŁAD
Piotr Zabrodzki
Macio Moretti (Maciej Moruś)

Somewhere to disappear &

Dominik Tarabański „SIZE 36”


17 grudzień, godz 17:00

Dom Edyty Stein

(ul. Nowowiejska 38)

wstęp wolnyreż. Laurie Flamarion, Arnaud Uyttenhove/ Belgia, Francja


„Somewhere to Disappear” to film o pragnieniu ucieczki. Do swojego projektu „Broken Manual” Alec Soth przemierzył Amerykę szukając ludzi, którzy wycofali się ze społeczeństwa. Niektórzy z nich zamieszkują górskie chaty, niektórzy jaskinie, jeszcze inni spędzają swe życie na pustyni. Kim są współcześni pustelnicy? Dlaczego chcą uciec? I co tak naprawdę Soth stara się odnaleźć?

Alec Soth jest uznanym na całym świecie fotografem. Znanym przede wszystkim ze swoich portretów wykonanych wielkoformatowym aparatem. Jest reprezentowany przez Gagosian Gallery, Weinstein Galerry i Magnum Photos. Laurie Flamarion i Arnaud Uyttenhove to młodzi filmowcy, którzy podążali za Soth’em przez ponad dwa lata.
(z materiałów dystrybutora, tłum. Franciszek Ammer)Po projekcji, o 18.30 zapraszamy na wystawę i autorski pokaz slajdów ostatniego z laureatów

Debiutów 2011 -  DOMINIKA TARABAŃSKIEGO


Wernisaż wystawy “SIZE 36”
ekspozycja czynna do: 08.01.2012
(pon-nd 10:00-19:00)

Cykl “SIZE 36” jest inspirowany moim pełnym sprzeczności stosunkiem do różnych wymiarów zjawiska mody i jej wpływu na nasze wzorce. Odnajdywana przeze mnie atrakcyjność w szczupłych formach ciała wprawia mnie - od zachwytu do potępienia - w zakłopotanie. Nadrzędna rola kobiet i lansowane chude sylwetki, których rolę w fotografii odgrywają często niepełnoletnie jeszcze modelki. Cyfrowa manipulacja, która starannie wyselekcjonowaną doskonałość przetwarza i czyni ostatecznie hybrydą, oczekiwań odbiorców, unikatowej stylizacji i nieosiągalnych wzorców. Co pozostaje, gdy zrzucimy z siebie modę w najpopularniejszym rozmiarze?

www.tarabanski.com

Strona festiwalu: www.tiff.wroc.pl

0 komentarze:

Publikowanie komentarza