środa, 23 listopada 2011

Południowy Tyrol objął patronatem wystawę fotograficzną „Dolomity – góry poprzez chmury“

Pierwszego grudnia w Galerii „Szyb Wilson” w Katowicach, zostanie otwarta wy-stawa fotograficzna „Dolomity – góry poprzez chmury”. Członkowie Związku Pol-skich Fotografów Przyrody - Arkadiusz Pałasiński i Janusz Wojcieszak - zaprezentują swoje zdjęcia z licznych wypraw w Dolomity. Południowy Tyrol/Südtirol, jako region leżący na terenach Dolomitów, z przyjemnością objął tę wystawę swoim patronatem.

 

{rdaddphp file=php/google.php}Autorzy, fotografowie i podróżnicy z wieloletnim doświadczeniem, nagradzani na licznych konkursach mają świadomość, że w czasach, kiedy obraz fotograficzny stał się jednym z podstawowych „języków” cywilizacji, rola artysty fotografa staje się niezaprzeczalna. Wierzą, że ze zdjęć można wydobyć o wiele więcej odbiegając od automatycznych funkcji współczesnych aparatów.

 

Dolomity od 2009 roku są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Są to najwyższe rafy koralowe na świecie, o rzeźbie jedynej w swoim rodzaju. Wyod-rębnione grupy skalne przedzielone głębokimi dolinami i wysokimi, lecz dostęp-nymi przełęczami zachwycają kształtem i kolorem wapiennych skał. Wiele osób, w tym fotografów, uznaje je za najbardziej atrakcyjne krajobrazy górskie.

„Wystawa ma pokazać piękno Dolomitów. Nie można wyobrazić sobie piękniej-szego miejsce dla fotografów pejzażystów niż Dolomity. Mogę czekać godzinami w upatrzonym miejscu, pośród zasnutych chmurami gór, aż wreszcie niebo pęknie i choć na krótką chwilę rozświetli słonecznym blaskiem szczyty skał i być gotowym na tę chwilę, w którym należy nacisnąć spust migawki” – opowiada Janusz Wojcie-szak, jeden z autorów i pomysłodawców wystawy.

„Poprzez nasze fotografie chcemy przekonać wszystkich fotografujących do za-przestania wykonywania tysięcy zdjęć na rzecz zrobienia tego jednego, przynoszą-cego radość i satysfakcję” – dodaje Arkadiusz Pałasiński, współtwórca projektu.

Wystawa zostanie zorganizowana w Galerii „Szyb Wilson” w Katowicach (ul. Oswobodzenia 1) dzięki pomocy Firmy Pro Inwest Sp. z o.o. Honorowy Patronat objął Marszałek Województwa Śląskiego.

Wernisaż wystawy odbędzie się w dniu 01 grudnia 2011 o godz. 18:00, zaś sama wystawa, na którą jest wstęp wolny, będzie otwarta do 08 stycznia 2012 roku. Następnie, od stycznia do maja 2012 roku, zdjęcia będzie prezentowane w kilku centrach handlowych zlokalizowanych w miastach Województwa Śląskiego. Or-ganizatorzy planują także dalsze tournée po Polsce.

Szczegóły na stronie internetowej wystawy: http://fotolibea.pl/wystawadolomity

Arkadiusz Pałasiński

Członek Związku Polskich Fotografów Przyrody. Swoje poszukiwania fotograficzne rozpoczął wiele lat temu, żeby odnaleźć się z wielkim powodzeniem w fotografii krajobrazu. Jest fotografem pasjonatem, znanym i nagradzanym na konkursach w całej Europie. Przez wiele lat doskonalił swoje umiejętności w terenie odbywając wiele pasjonujących podróży po świecie. Zgłębił możliwie najlepiej zagadnienia techniczne przez lata studiując najróżniejsze publikacje polskie i zagraniczne. W Okręgu Śląskim ZPFP pełni od dwóch lat funkcję wice-prezesa. Fotografuje w systemie Canon.

Janusz Wojcieszak

Członek Związku Polskich Fotografów Przyrody. Przez wiele lat wypracował własne podej-ście do fotografii. Często fotografuje aparatem wielkoformatowym wzorując się na mistrzach fotografii krajobrazowej. Liczne podróże w poszukiwaniu i realizacji tematów przynoszą interesujące prace. Nagradzany i wyróżniany w licznych konkursach fotograficznych. Od kilku lat z powodzeniem fotografuje również dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Fotografuje w systemie Canon i Linhof.

 

 

 

 

Zapraszamy na stronę www.suedtirol.info

oraz na http://www.facebook.com/poludniowytyrol

Kontakt:

Cohn & Wolfe Polska: Anna Ginter

Tel: (22) 332-93-56 / Email: Anna.Ginter@cohnwolfe.pl

 

0 komentarze:

Publikowanie komentarza