poniedziałek, 21 listopada 2011

FotoArt Festival - antidotum na szarą rzeczywistość

W październiku Bielsko-Biała było niekwestionowaną stolicą światowej fotografii. W ramach IV edycji FotoArt Festival odbyło się 21 wystaw wybitnych fotografików z całego świata, które obejrzało łącznie około 20 000 osób. Już wkrótce odbędą się wystawy debiutantów wyłonionych podczas wydarzeń festiwalu - "FotoOpen" i "Przegląd Portfolio".

W tegorocznej edycji festiwalu wzięły udział gwiazdy światowej fotografii z Ameryki Północnej, Środkowej i Południowej, Europy, Azji oraz z Bliskiego Wschodu. Ich dzieła prezentowane były w Polsce po raz pierwszy. Zdjęcia różniły się zarówno tematyką (portret, dokument, reportaż, pejzaż, eksperyment), jak i techniką, co spowodowało, że festiwal miał ogromną moc oddziaływania.

Jak zauważyła Magda, miłośniczka fotografii  - Dla mnie ten festiwal to odtrutka na krzywą gębę rzeczywistości, szansa na rozmowy z wartościowymi ludźmi oraz z samą sobą. Daje możliwość zatrzymania się i zastanowienia się, o co tak naprawdę w życiu chodzi. W podobnych słowach o festiwalu wyrażał się fotograf Luis Gonzalez Palma, jeden z zaproszonych artystów ? Dzięki FotoArt Festivalowi czułem się blisko kultury i sztuki. Miałem okazję poznać wspaniałych artystów oraz zobaczyć ich wybitne prace. Poziom festiwalu oceniam bardzo wysoko.

Najważniejszym wydarzeniem tegorocznego festiwalu, które przyciągnęło ponad 600 widzów, był dwudniowy "Maraton Autorski", czyli wykłady i dyskusje z udziałem artystów oraz publiczności. FotoArt Festival stał się także okazją dla debiutantów do zaprezentowania swojej twórczości na zbiorowej wystawie - "FotoOpen". Amatorzy mogli również poznać opinię recenzentów ? gwiazd tegorocznej edycji podczas "Przeglądu Portfolio". W wyniku tych dwóch wydarzeń wyłoniono kilku autorów, których wystawy indywidualne będą zorganizowane w Galerii Fotografii B&B w Bielsku-Białej.

- Z edycji na edycję festiwal zyskuje miano coraz bardziej prestiżowej imprezy, która poziomem dorównuje światowym przeglądom fotografii. Jest to jedyna w Polsce  impreza, która stwarza możliwość osobistego poznania tak wielu artystów,  sprzyja nawiązaniu bardzo interesujących kontaktów i to nie tylko pomiędzy widzami i artystami, ale także pomiędzy samymi gwiazdami fotografii światowej - mówi Ewa Kozak, rzecznik prasowy festiwalu. - Artyści wielokrotnie powtarzają, że mając świadomość sławy swoich kolegów, nigdy dotąd nie mieli możliwości spotkania się na żadnym z kontynentów. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu festiwalu i już dziś zapraszamy ponownie do Bielska-Białej na kolejną jego edycję.

Organizatorem festiwalu jest Fundacja Centrum Fotografii oraz Gmina Bielsko-Biała i Muzeum Zamek w Bielsku-Białej. FotoArt Festival 2011 odbywał się pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego oraz Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Patronat artystyczny - Związek Polskich Artystów Fotografików.

Wśród artystów znaleźli się m.in.: Karel Cudlin, Cedric Gerbehaye, Alexander Gronsky, John Benton Harris, Bela Doka, Dina Goldstein, Bogdan Konopka, Oleg Duryagin, Maciej Pisuk i wielu innych.

Więcej informacji na temat FotoArt Festival znajduje się na stronie www.fotoartfestival.com

0 komentarze:

Publikowanie komentarza