środa, 12 października 2011

Tytuł Nieznany - otwiera TIFF – Trochę Inny Festiwal Fotografii

http://www.pub.pol-foto.pl/fotografia-slubna_2011-10-12_130513.jpg
Dziewiętnaście Osób. Różne środowiska, szkoły i miejsca. Odmienne światopoglądy, wrażliwości estetyczne i wizje fotografii. Może minęli się parę razy na ulicy, może stali obok siebie w tramwaju.   W sumie nie łączyło ich prawie nic. Na zaproszenie TIFF - Trochę Innego Festiwalu Fotografii podjęli wspólny wysiłek skonstruowania wystawy o niecodziennej formule, która wnosi nową jakość do wrocławskiego środowiska fotograficznego.

Artyści spotkali się w Muzeum Współczesnym Wrocław, gdzie spędzili trzy dni na żywiołowych dyskusjach  i próbie wypracowania wspólnego obrazu. Zadaniem fotografów było scalenie różnorakich światów w spójną opowieść, zachowując indywiduum każdego z nich. Czy synergia między ludźmi skrajnie różnymi i sobie wcześniej obcymi jest możliwa? Czy to, co rozproszone zaistnieje jako kompletny, uzupełniający się obraz?

W rezultacie fotografowie - kursanci, studenci i absolwenci wrocławskich ośrodków zajmujących się edukacją fotograficzną, stworzyli unitarną wystawę. Postanowili też, że tytuł roboczy pozostanie ostateczną nazwą wystawy. Pomimo wielu alternatywnych propozycji, "Tytuł Nieznany" najlepiej charakteryzuje działanie  i sens, jaki chcieli przekazać. Uznali bowiem, że formuła tworzenia wystawy, w której to sami autorzy są kuratorami – konstruktorami,  powinna zostać ukonstytuowana jako jedna z metod tworzenia wystaw  i oddana do publicznego użycia na zasadzie wolnego dostępu.

„Tytuł Nieznany” nie jest to tylko wystawą. To próba połączenia czegoś, co zazwyczaj funkcjonowało oddzielnie i nie wchodziło ze sobą w dialog. To pretekst, aby młodzi fotografowie mogli się poznać i podzielić doświadczeniami. Wierzymy, że pomimo bardzo odmiennych punktów widzenia, można znaleźć wspólny mianownik i wywołać synergię między lokalnymi środowiskami fotograficznymi. TIFF wraz z Muzeum Współczesnym Wrocław stworzą na 5.Piętrze przestrzeń, w której spotka się różnorodność. Zapraszamy do udziału w tym eksperymencie.


Autorzy:
Adam Muszyński
Agnieszka Konarska
Alina Ścibor
Arkadiusz Wojciechowski
Bartek Kozak
Dawid Sikora
Elżbieta Drewniak
Honorata Jakubowska
Ida Grudzień
Iwo Rachwała
Kasia Smolińska
Krzysiek Orłowski
Maciek Kułakowski
Martyna Gulbinowicz
Paweł Starzec
Piotrek Pytel
Rafał Solski
Uta Besz
Wacław Mejbaum

oraz
Organizatorzy TIFF - Trochę Innego Festiwalu Fotografii
Zapraszają na inaugurację festiwalu i otwarcie wystawy zbiorowej
pt: "Tytuł Nieznany"

Muzeum Współczesne Wrocław
(Schron przy pl. Strzegomskim)
15.10.2011, godz:18:00

Po wernisażu odbędzie się impreza w Klubie Festiwalowym (Klub Muzeum)
Dla pierwszych gości - darmowe piwo.


www.tiff.wroc.pl

0 komentarze:

Publikowanie komentarza