środa, 28 września 2011

Wystawa fotografii Piotra Borowicza KRAKOWSKIE NIEPAMIĘCI

Fotografia pojawiła się w moim życiu właściwie przypadkowo w 1977 roku. Miałem wtedy 20 lat i studiowałem w Krakowie. Właśnie Kraków ukształtował mój sposób widzenia i rozumienia otaczającej mnie rzeczywistości. Zacząłem fotografować napotkane miejsca zapisując jednocześnie swoje emocje.
Na początku była to fotografia wykonywana intuicyjnie. Po prostu rejestrowałem poznawane miejsca. Dopiero później zrozumiałem, że nie chodzi mi o dokument sensu stricto a bardziej o odzwierciedlenie mojego stosunku do poznawanych miejsc i ludzi.
Najsilniej oddziaływały na mnie wąskie plany i detale mówiące o aktywności człowieka. Do dziś uważam, że stanowią one najlepsze świadectwo życia ludzi.
Mijane na co dzień miejsca, których zwykłość nie zwraca naszej uwagi, stanowią po latach prawdziwy obraz tego jak żyliśmy.
Pulsujące swoim lekko sennym rytmem warsztaty szewskie, zakłady fryzjerskie i wytwórnie wody sodowej, podobnie jak i inne miejsca gdzie toczy się prawdziwe codzienne życie, są do dziś moimi ulubionymi tematami.
Choć nie akceptuję dzisiejszego świata z jego krzykliwością i natarczywą reklamą, zdaję sobie sprawę z tego, że i on kiedyś się zmieni a wtedy być może robione dziś fotografie pozwolą na refleksję.
Urzeka mnie prostota i piękno rzeczy oraz miejsc zwykłych. Nie tych wielkich, na pokaz. Małe, codzienne drobiazgi opowiadają najlepiej o tym jacy jesteśmy i jak żyjemy. Lubię też smakować drobne absurdy, jakie nas otaczają. Każdy z nich wydaje się nieważny, nawet nieco śmieszny, ale ich suma mówi już znacznie więcej.
Od 1979 r jestem członkiem Cieszyńskiego Towarzystwa Fotograficznego a od 2008 r. członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. W okresie 1979 do 2009 miałem ponad 25 wystaw autorskich zaprezentowanych w Polsce, Szwecji, Belgii, Portugalii, Czechach i w Niemczech. Uczestniczyłem w wielu wystawach zbiorowych. W 1989 roku otrzymałem Medal 150-lecia fotografii.

Galeria Fotografii FG
Kraków ul. Św.Tomasza 22
Wystawa fotografii Piotra Borowicza
KRAKOWSKIE NIEPAMIĘCI
Otwarcie wystawy 29 września 2011 r. o godz. 18.00
Wystawa czynna do 13.10.2011 r.
WSTĘP WOLNY
Wystawa jest swoistym podsumowaniem mojego projektu, jaki realizowałem w Krakowie od początku lat 80-tych. Prawdopodobnie najpełniej (choć z uwagi na wielkość galerii
w niewielu fotografiach) odzwierciedla to co jest dla mnie ważne. Fotografia tego rodzaju
zwana jest zazwyczaj dokumentem lub, ostatnio modną, fotografią uliczną.
Dla mnie nie jest żadną z nich - jest cząstką mnie, tą najbardziej osobistą, intymną.

Piotr Borowicz

0 komentarze:

Publikowanie komentarza