poniedziałek, 25 października 2010

WORLD PRESS PHOTO 2010

http://art.zobacz.com.pl/fotografia_slubna_2010-10-26_084918.jpg

W Bunkrze Sztuki po raz 13 z rzędu zostanie pokazana wystawa fotografii prasowej World Press Photo.
Każdego roku, niezależne międzynarodowe jury składające się z 19 osób ocenia prace w dziesięciu kategoriach, dostarczone przez fotografów prasowych, agencje, gazety i czasopisma z każdego zakątka świata. Tegoroczny konkurs zgromadził 5847 fotografów ze 128 krajów, którzy przedstawili do oceny 101 960 prac.

Decyzją Międzynarodowego Jury 53. konkursu World Press Photo fotografią roku 2009 zostało zdjęcie włoskiego fotografa Pietro Masturzo. Przedstawia ono kobiety krzyczące w proteście na dachu budynku w Iranie, w dniu 24 czerwca. Zwycięska praca jest częścią cyklu opisującego wydarzenia, jakie miały miejsce po kontestowanych wyborach prezydenckich w Iranie, kiedy to - po protestach ulicznych za dnia - ludzie wykrzykiwali nocą swoje niezadowolenie z dachów i balkonów. Cały cykl został wyróżniony pierwszą nagrodą w kategorii People in The News. Kate Edwards, jurorka, powiedziała: „To zdjęcie zawiera w sobie swoistą atmosferę, napięcie, strach, ale także spokój i łagodność. W takim kontekście jego wybór był pewnym wyzwaniem. Poszukiwaliśmy obrazu, który wciągnie widza, zabierze go w podróż, zmusi do głębszej refleksji”. Pokaże nam nie to, co już wiemy, ale wywoła głębsze przemyślenia. Pietro Masturzo odebrał nagrodę w Amsterdamie, 2 maja b.r. Nagrodą było 10 000 euro, dodatkowo sponsor konkursu - firma Canon obdarowała zwycięzcę cyfrowym EOS SLR oraz zestawem obiektywów.

Jury przyznało nagrody w 10 kategoriach tematycznych, 62 fotografom 22 narodowości z: Argentyny, Australii, Brazylii, Kanady, Chin, Ekwadoru, Francji, Niemiec, Węgier, Irlandii, Izraela, Włoch, Mali, Meksyku, Holandii, Palestyny, Peru, Somalii, Szwecji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Podczas dwutygodniowych obrad jury obejrzało rekordową liczbę 101 960 fotografii, zgłoszonych przez 5847 fotografów, reprezentujących 128 narodowości.

Organizatorzy obserwują stały wzrost zgłoszeń z Azji, z których większość pochodzi z Chin (586 zgłoszeń; w 2009: 490) oraz Indonezji (107 zgłoszeń; w 2009: 77). O 7,5 % wzrosła liczba zgłoszeń z Afryki. Licznie reprezentowani byli także fotografowie z Europy, ze znaczącym wzrostem tych pochodzących z Włoch (370 zgłoszeń, w 2009: 306) oraz Rosji (156 zgłoszeń; 2009: 130).

Doroczna wystawa, na którą składa się 167 fotografii, zostanie pokazana w ponad 100 miejscach na całym świecie. Prezentacja ma charakter publicznego pokazu światowej fotografii prasowej i obejmuje zwycięską pracę oraz zdjęcia nagrodzone w poszczególnych kategoriach. Wysoki poziom prezentowanych prac ustanawia standardy w tej dziedzinie.

World Press Photo jest niezależną organizacją non-profit, z siedzibą w Amsterdamie. Została założona w 1955 roku. Jej głównym celem jest wspieranie i międzynarodowa promocja pracy zawodowych fotografów prasowych. Z biegiem lat WPPh przekształciło się w niezależną platformę dla fotografów prasowych i wolnej wymiany informacji. Dla realizacji swoich celów WPPh organizuje największy na świecie i najbardziej prestiżowy konkurs fotografii prasowej. Ważną rolę w działalności WPPh odgrywają projekty edukacyjne. W krajach rozwijających się organizowane są seminaria i warsztaty dla indywidualnych fotografów, agencji fotograficznych oraz działów fotograficznych czasopism. Odbywające się corocznie w Holandii klasy mistrzowskie Joop Swart’a skierowane są do utalentowanych fotografików, będących u progu kariery zawodowej. W ich trakcie adepci uzyskują praktyczne porady i konsultacje od fachowców w dziedzinie fotografii prasowej.

Oficjalne otwarcie: środa, 3 listopada 2010, godz. 13.00
Wystawa trwa od 3 listopada 2010 do 24 listopada 2010, codziennie w godz.: 10.00-20.00

...Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, pl. Szczepański 3a, Kraków

Koordynator: Beata Nowacka-Kardzis


Główni sponsorzy WPPh: TNT, Canon

Sponsor WPPh w Krakowie: Behlert & Behlert. Tłumaczenia i konferencje

Patroni medialni Galerii: Gazeta Wyborcza, Radio Kraków, TVP Kraków, SwiatObrazu.pl , Poland Art, krakow POST, cracow-life.com, Business Consulting, video board, telewizja M

0 komentarze:

Prześlij komentarz