wtorek, 14 kwietnia 2009

Nikon D5000

 http://art.zobacz.com.pl/footoo_pl_2009-04-14_111327_fotografia.jpg

Nikon wprowadza na rynek nowy model aparatu cyfrowego - D5000. To pierwsza w ofercie Nikona lustrzanka wyposażona w unikalny obrotowy monitor LCD, który można odchylać o 180° w dół, obracać o 270° oraz odwracać w stronę korpusu dla ochrony przed zarysowaniami. Nikon D5000 posiada matrycę CMOS o rozdzielczości 12,3 mln efektywnych pikseli, o niskim poziomie szumów oraz zakresie ISO 200-3200 (z możliwością rozszerzenia do wartości ISO 100 oraz ISO 6400). Aparat wyposażony został w funkcję filmowania w wysokiej rozdzielczości - D-Movie, bogaty zestaw narzędzi do edycji zdjęć oraz 19 programów tematycznych.

 {rdaddphp file=php/google.php}

„Zastosowany w modelu D5000 wyświetlacz o zmiennym kącie nachylenia i przekątnej 2,7 cala oraz uruchamiana za pomocą oddzielnego przycisku funkcja Live View umożliwiają wygodne fotografowanie pod wszelkimi możliwymi kątami i z różnych perspektyw, nawet w tak wymagających sytuacjach zdjęciowych jak koncert czy fotografowanie z poziomu ziemi. W aparacie zastosowano rozwiązania techniczne zapożyczone z modeli wyższej klasy, dzięki czemu będą one dostępne dla większego grona użytkowników. Wierzymy, że Nikon D5000 stanie się atrakcyjną propozycją dla osób, które szukają nowych kierunków rozwoju swoich fotograficznych umiejętności” — mówi Jordi Brinkman, Product Manager Nikon Europe.

http://art.zobacz.com.pl/footoo_pl_2009-04-14_111327_fotografia.jpg

Wykorzystana w aparacie funkcja D-Movie zapożyczona została z przełomowego modelu D90 i pozwala nagrywać filmy w wysokiej rozdzielczości (z dźwiękiem). Dzięki wbudowanemu w aparat gniazdu HDMI można oglądać je w najnowszych telewizorach. D-Movie rejestruje filmy w jakości HD (zapis w pliku Motion JPEG), przy prędkości 24 klatek na sekundę. Możliwy jest także zapis w rozdzielczościach 640   x 480 oraz 320 x 240 pikseli. W uruchamianym jednym przyciskiem trybie Live View kadrowanie jest zdecydowanie łatwiejsze, a jeden z trybów pracy autofokusa umożliwia blokadę ostrości na obiekcie, nawet jeśli na moment opuści on kadr. Pozostałe tryby pracy autofokusa to: Priorytet ostrości twarzy,    w którym aparat rozpoznaje do 5 twarzy i ustawia ostrość na najbliższej, Autofokus z szerokim polem, optymalny do zdjęć z ręki oraz Autofokus z normalnym polem sprawdzający się zwłaszcza przy precyzyjnym ustawianiu ostrości na małych obiektach z wykorzystaniem statywu.
http://art.zobacz.com.pl/footoo_pl_2009-04-14_111534_fotografia.jpg

Model D5000 wyposażono w 420-pikselową matrycę RGB, odpowiedzialną za analizę rozkładu kolorów  i jasności w kadrze, umożliwiającą precyzyjne sterowanie ekspozycją oraz balansem bieli. Analiza dokonywana jest na milisekundy przed rozpoczęciem ekspozycji, co pozwala lepiej rozpoznać scenę,   a tym samym zarejestrować najlepsze możliwe zdjęcia. Aparat oferuje 19 programów tematycznych, m. in. Portret zwierzęcy, Blask świec, Kwiaty, Barwy jesieni, Żywność, Sylwetka, Rozjaśnienie i Przyciemnienie. Dodatkowo, po wykonaniu zdjęcia możliwy jest jego retusz już z poziomu aparatu - bez konieczności korzystania z komputera. Menu retuszu wzbogacone zostało o nowe funkcje, jak filtr zmiękczający, który może być stosowany do obszaru twarzy lub całego kadru oraz filtr korekcji perspektywy pozwalający korygować zbieżność linii, przydatny przede wszystkim przy fotografowaniu architektury. Każda funkcja edycji wykonywana jest na kopii zdjęcia, podczas gdy oryginalne zdjęcie pozostaje niezmienione. Ponadto, by ułatwić obróbkę i przeglądanie zdjęć, aparat może wyświetlać je pojedynczo lub w seriach maksymalnie po 72, porządkować według daty i godziny wykonania oraz pokazywać histogram dotyczący powiększonego fragmentu zdjęcia.

Wysoką jakość obrazu z D5000 gwarantuje również czyszczenie matrycy z systemem sterowania przepływem powietrza, 11-polowy autofokus czy Aktywny D-Lighting. Model D5000 ma ergonomiczny    i lekki korpus z dobrze leżącym w dłoni uchwytem oraz wbudowaną lampę błyskową. Jest kompatybilny ze wszystkimi obiektywami Nikkor AF-S i AF-I. Do aparatu można również podłączyć moduł GPS GP-1.

Nikon D5000 trafi do sprzedaży 1 maja 2009 r. w zestawach z obiektywami Nikkor 18-55VR w sugerowanej cenie detalicznej 799 EUR oraz Nikkor 18-55II w cenie 749 EUR.

 

 

http://art.zobacz.com.pl/footoo_pl_2009-04-14_111608_fotografia.jpg

 

Dane techniczne:

 

 

Typ aparatu

Jednoobiektywowa lustrzanka cyfrowa

Mocowanie obiektywu

Mocowanie bagnetowe typu F (ze stykami AF)

Efektywny kąt obrazowy

Około 1,5x ogniskowa obiektywu (format Nikon DX)

Efektywne piksele

12,3 mln

Przetwornik obrazu

Typu CMOS, 23,6 x 15,8 mm

Całkowita liczba pikseli

12,85 mln

System usuwania kurzu

Funkcja czyszczenia matrycy (poprzez drgania filtra dolnoprzepustowego oraz sterowanie przepływem powietrza), zbieranie danych porównawczych dla funkcji usuwania skaz (wymaga opcjonalnego programu Capture NX 2)

Rozmiar obrazu (w pikselach)

4288 x 2848 [L], 3216 x 2136 [M], 2144 x 1424 [S]

Format plików

NEF (RAW) skompresowany;

JPEG: zgodność z podstawowym formatem JPEG; ustawienia dla kompresji: Fine (ok. 1:4), Normal (ok. 1:8) i Basic (ok. 1:16);

NEF (RAW) + JPEG: pojedyncze zdjęcia zapisywane jednocześnie w formatach NEF (RAW) i JPEG;

System Picture Control

Do wyboru ustawienia Standardowe, Neutralne, Żywe, Monochromatyczne, Portret i Krajobraz; możliwość zapisania maks. 9 własnych ustawień

Nośnik

Karty pamięci SD zgodne ze standardem SDHC

System plików

Zgodny ze standardami DCF (Design Rule for Camera File System), DPOF (Digital Print Order Format), Exif 2.21

(ang. Exchangeable Image File Format for Digital Still Cameras) i PictBridge

 

Wizjer

Wizjer z pryzmatem pentagonalnym z poziomu oka do lustrzanek jednoobiektywowych

Pokrycie kadru

Około 95% w pionie i w poziomie

Powiększenie

Około 0,78x (obiektyw 50 mm f/1,4 ustawiony na nieskończoność; –1 dptr.)

Dystans widzenia całej matówki

17,9 mm (-1 dptr.(171717,9 mm ( -1 dptr.)

Korekcja dioptrażu

Od -1,7 do + 0,5 dptr.

Matówka

Typu B BriteView z matówką Clear Matte typu V (można wyświetlić linie kadrowania)

Lustro

Szybkopowrotne

Przysłona obiektywu

Sterowana elektronicznie, samopowrotna

 

Zgodne obiektywy

NIKKOR AF-S i AF-I: dostępne wszystkie funkcje;

NIKKOR AF typu G lub D niewyposażone w silnik autofokusa: dostępne wszystkie funkcje z wyjątkiem autofokusa;

NIKKOR AF inne niż typu G lub D i niewyposażone w silnik autofokusa: Dostępne wszystkie funkcje z wyjątkiem pomiaru matrycowego 3D Color Matrix II i autofokusa;

NIKKOR IX i NIKKOR AF do aparatu F3AF: nieobsługiwane;

PC NIKKOR typu D: dostępne wszystkie funkcje z wyjątkiem niektórych trybów fotografowania;

NIKKOR AI-P: dostępne wszystkie funkcje z wyjątkiem matrycowego pomiaru światła 3D Color Matrix II;

Obiektywy bez procesora: Autofokus nie działa. Można używać takich obiektywów w trybie ekspozycji M, ale nie działa wówczas światłomierz;

Obiektyw o maksymalnym otworze przysłony f/5,6 lub większym: można korzystać z dalmierza elektronicznego.

Typ migawki

Sterowana elektronicznie szczelinowa o pionowym przebiegu w płaszczyźnie ostrości

Czas otwarcia migawki

Od 1/4000 do 30 s w krokach co 1/3 lub 1/2 EV; czas B (Bulb), czas T (Time; z opcjonalnym bezprzewodowym pilotem zdalnego sterowania ML-L3)

Czas synchronizacji błysku

X= 1/200 s; synchronizacja dla czasu otwarcia migawki 1/200 s lub dłuższego

Tryby wyzwalania migawki

Pojedyncze, seryjne, samowyzwalacz, zdalne z opóźnieniem, bez opóźnienia, ciche

Szybkość rejestracji zdjęć

Seryjne szybkie: do 4 kl./s (manualne ustawianie ostrości, manualna lub automatyczna ekspozycja z preselekcją czasu, czas otwarcia migawki 1/250 s lub krótszy, wartości domyślne pozostałych ustawień oraz wolne miejsce w buforze pamięci)

Samowyzwalacz

Do wyboru opóźnienie 2, 5, 10 i 20 s

Pomiar ekspozycji

System pomiaru ekspozycji TTL korzystający z 420-pikselowego czujnika RGB

Pomiar światła

Matrycowy: 3D Color Matrix II (obiektywy typu G i D); Color Matrix II (pozostałe obiektywy z procesorem);

Pomiar centralny: przypisanie 75% wagi pomiaru do koła o średnicy 8 mm na środku kadru;

Punktowy: pomiar z obszaru o średnicy 3,5 mm (około 2,5% powierzchni kadru) na środku wybranego punktu ostrości;

Zakres pomiaru światła

(odpowiednik ISO 100, obiektyw f/1,4, +20°C)

Pomiar matrycowy lub centralny: 0–20 EV;

Pomiar punktowy: 2–20 EV;

Sprzężenie światłomierza

Za pośrednictwem procesora

Tryby ekspozycji

Tryby automatyczne (automatyczny, automatyczny — bez błysku), zaawansowane programy tematyczne (Portret, Pejzaż, Dziecko, Zdjęcia sportowe, Makro, Portret nocny, Pejzaż nocny, Przyjęcie/wnętrza, Plaża/śnieg, Zachód słońca, Zmierzch/świt, Portret zwierzęcy, Blask świec, Kwiaty, Barwy jesieni, Żywność, Sylwetka, Rozjaśnienie i Przyciemnienie), automatyka programowa z fleksją programu (P), automatyka z preselekcją czasu (S), automatyka z preselekcją przysłony (A), manualny (M)

Kompensacja ekspozycji

±5 EV z krokiem co 1/3 lub co 1/2 EV

Braketing ekspozycji

3 klatki w krokach co 1/3 lub 1/2  EV

Blokada ekspozycji

Blokada zmierzonej wartości jasności przyciskiem AE-L/AF-L

Czułość (Indeks zalecanych ekspozycji)

Od ISO 200 do ISO 3200 w krokach co 1/3 EV. Czułość można też zmniejszać o około 0,3, 0,7 lub 1 EV (odpowiednik ISO 100) poniżej wartości ISO 200 oraz zwiększać o około 0,3, 0,7 lub 1 EV (odpowiednik ISO 6400) powyżej wartości ISO 3200, dostępne automatyczne ustawianie czułości

Aktywna funkcja D-Lighting

Do wyboru są następujące ustawienia: Automatyczna, Bardzo wysokie, Zwiększona, Normalna, Umiarkowana i Wyłączona

Braketing aktywnej funkcji D-Lighting

2 zdjęcia

Autofokus

Moduł czujnika autofokusa Nikon Multi-CAM 1000 z detekcją fazową TTL, 11 punktami ostrości (w tym 1 czujnik krzyżowy) i diodą wspomagającą AF (zasięg około 0,5–3 m)

Zakres działania

Od –1 do +19 EV (odpowiednik ISO 100, +20°C)

Mechanizm ustawiania ostrości

Autofokus: autofokus pojedynczy (AF-S); autofokus ciągły (AF-C); automatyczny wybór AF-S/AF-C (AF-A); śledzenie ostrości włączane automatycznie przy zmianie stanu fotografowanego obiektu (AF-A)

Manualny (M): obsługa funkcji dalmierza elektronicznego;

Zmiana punktów AF

Można wybierać spośród 11 punktów ostrości

Tryby pola AF

Pojedynczy punkt, Dynamiczny wybór pola, Automat. wybór pól AF, Śledzenie 3D (11 punktów)

Blokada ostrości

Ustawienie ostrości można zablokować, naciskając spust migawki do połowy (w trybie pojedynczego autofokusa) lub naciskając przycisk AE-L/AF-L

Wbudowana lampa błyskowa

Automatyczny, Portret, Dziecko, Makro, Portret nocny, Przyjęcie/wnętrza, Portret zwierzęcy: automatyczny tryb pracy z samoczynnym podnoszeniem lampy

W trybach P, S, A i M, Żywność: manualne podnoszenie lampy za pomocą przycisku

Liczba przewodnia

(m) przy +20°C

Przy czułości ISO 200: około 17; 18 m w trybie manualnym;

Przy czułości ISO 100: około 12; 13 m w trybie manualnym;

Sterowanie błyskiem

TTL: zrównoważony błysk wypełniający i-TTL i standardowy błysk i-TTL dla lustrzanek cyfrowych z użyciem 420-segmentowego czujnika RGB są dostępne w przypadku wbudowanej lampy błyskowej oraz lamp SB-900, SB-800, SB-600 i SB-400 (jeśli są łączone z matrycowym pomiarem światła lub pomiarem z priorytetem środka kadru);

Automatyka przysłony: dostępna podczas korzystania z lampy SB-900 i SB-800 oraz obiektywów z procesorem;

Automatyka bez TTL: do obsługiwanych lamp błyskowych należą SB-900, SB-800, SB-28, SB-27 i SB-22s;

Tryb manualny z preselekcją odległości: dostępny podczas korzystania z lamp SB-900 i SB-800;

Tryby lampy błyskowej

Automatyczny, automatyczny z redukcją efektu czerwonych oczu, błysk wypełniający, synchronizacja z długimi czasami ekspozycji, synchronizacja na przednią kurtynkę migawki, synchronizacja na tylną kurtynkę migawki

Kompensacja mocy błysku

Od -3 do +1 EV, z krokiem 1/3 lub 1/2 EV

Braketing mocy błysku

2 lub 3 klatki w krokach co 1/3, 1/2, 2/3, 1 lub 2 EV

Wskaźnik gotowości lampy

Świeci po pełnym naładowaniu wbudowanej lampy błyskowej lub lampy SB-900, SB-800, SB-600, SB-400, SB-80DX, SB-28DX i SB-50DX; miga przez 3 s po wyzwoleniu błysku z pełną mocą w trybie i-TTL lub w trybie automatyki przysłony

Sanki mocujące

Standardowe gniazdo ISO 518 do gorącej stopki z blokadą zabezpieczającą

Kreatywny system oświetlenia firmy Nikon (CLS)

Zaawansowany bezprzewodowy system oświetlenia obsługiwany w przypadku lampy wbudowanej, lamp B-900 i SB-800 lub wyzwalacza SU-800 w roli sterownika

Informowanie o temperaturze barwowej błysku obsługiwane w przypadku wbudowanej lampy błyskowej i lamp zgodnych z systemem CLS

Gniazdo synchronizacji

Gniazdo synchronizacyjne za pomocą opcjonalnej kostki AS-15

 

Balans bieli

Automatyczny (balans bieli TTL z użyciem matrycy głównej i 420-pikselowego czujnika RGB), 12 trybów manualnych z dokładną regulacją, manualny pomiar balansu bieli i braketing balansu bieli

Braketing balansu bieli

3 klatki: -1/0/+1

Tryby podglądu na żywo AF

Priorytet twarzy, Szerokie pole, Normalne pole, Śledzenie obiektów w ruchu

Ostrość w trybie podglądu na żywo

Autofokus z wykrywaniem kontrastu w dowolnej części kadru

Rozdzielczość obrazu w filmach (w pikselach)

1280 x 720/24 kl./s, 640 x 480/24 kl./s, 320 x 240/24 kl./s

Format plików z filmami

AVI

Format kompresji plików z filmami

Motion-JPEG z dźwiękiem monofonicznym

Monitor LCD

Niskotemperaturowy, polisilikonowy monitor LCD o przekątnej 2,7 cala, zmiennym kącie nachylenia i ok. 230 tys. punktów z około 100-procentowym pokryciem kadru

Funkcja odtwarzania

Widok pełnoekranowy lub widok miniatur (4, 9 lub 72 zdjęcia naraz lub widok kalendarzowy) z powiększeniem w trybie odtwarzania, wyświetlaniem filmów, wyświetlaniem animacji poklatkowych, pokazem slajdów, wyświetlaniem histogramów, wskazywaniem najjaśniejszych obszarów, automatycznym obracaniem zdjęć i wprowadzaniem komentarzy do zdjęć (o maks. długości 36 znaków)

USB,

USB 2,0 Hi-Speed

Wyjście wideo

Do wyboru standardy NTSC i PAL; można wyświetlać zdjęcia na zewnętrznym urządzeniu, gdy jest włączony monitor aparatu

Wyjście HDMI

Złącze HDMI typu C; monitor aparatu wyłącza się po podłączeniu kabla HDMI

Złącze do akcesoriów

Przewód zdalnego sterowania MC-DC2 (opcjonalny);

Moduł GPS GP-1 (opcjonalny);

Wersje językowe

Angielska, chińska (odmiana uproszczona i tradycyjna), duńska, fińska, francuska, hiszpańska, holenderska, japońska, koreańska, niemiecka, norweska, polska, portugalska, rosyjska, szwedzka i włoska

Akumulator

Jeden akumulator litowo-jonowy EN-EL9a

 

 

Zasilacz

Zasilacz EH-5a (dostępny osobno; wymaga opcjonalnego złącza zasilania EP-5)

Gniazdo mocowania statywu

1/4 cala (ISO 1222)

Wymiary (szer. x wys. x głęb.)

Około 127 x 104 x 80 mm

Masa

Około 560 g bez akumulatora, karty pamięci i osłony bagnetu

Temperatura

Od 0 do +40°C

Wilgotość

Poniżej 85% (bez skraplania pary wodnej)

Dołączone akcesoria

Akumulator litowo-jonowy EN-EL9a, szybka ładowarka MH-23, pokrywka okularu DK-5 (mogą się różnić w zależności od kraju lub obszaru), gumowa muszla oczna DK-24, kabel USB UC-E6, kabel AV EG-CP14, pasek do aparatu AN-DC3, pokrywka sanek mocujących BS-1, osłona bagnetu, płyta CD z pakietem oprogramowania

 

 

0 komentarze:

Publikowanie komentarza