niedziela, 5 kwietnia 2009

Id w fotografii Anny Bodnar

http://art.zobacz.com.pl/footoo_pl_2009-04-05_171321_fotografia.jpg

24 kwietnia o godz.19.00 w Centrum Kultury Zamek we Wrocławiu odbędzie się wernisaż wystawy pt: Id w fotografii Anny Bodnar. Patronami medialnymi wydarzenia są portale: plfoto.com, dlastudenta oraz gazeta foto.

{rdaddphp file=php/google.php}

Autorka tak mówi o swojej twórczości:
„ Większość moich prac jest pewnego rodzaju dialogiem wewnętrznym. Jest poszukiwaniem siebie w świecie nietolerancji i obłudy. Jest strachem przed przemijaniem i brakiem akceptacji. Jest poszukiwaniem „Rajów utraconych” oraz obawą, że te obecne przeminą. Jest próbą zmierzenia się z tematami, które mnie przerażają. W większości zdjęć wykorzystuje swoje ciało, które jest dla mnie takim samym materiałem jak dla malarza farby. Postacie na fotografiach są bardzo często nagie, ponieważ wyraża to ich bezbronność wobec osaczającego je świata, ale również dlatego że nagość nie jest umiejscowiona w czasie, co daje odniesienie do ogółu ludzkości (każda forma ubrania jest charakterystyczna dla danej epoki kulturowej, nagość natomiast jest jedna i wspólna dla nas wszystkich). Fotografia bardzo często jest dla mnie materiałem wyjściowym i wykorzystuję ją do kreowania własnej rzeczywistości”.

 

http://art.zobacz.com.pl/footoo_pl_2009-04-05_171321_fotografia.jpg

 

 

Jeśli chodzi o sam tytuł wystawy artystka wykorzystała w nim jedną z trzech wyróżnionych przez Freuda struktur osobowości. Twórca psychoanalizy utożsamiał bowiem Id z popędem seksualnym (popędem życiowym). Był zdania, że na Id składa się również popęd śmierci (tendencja do agresji i autodestrukcji). Popędy te poprzez likwidację napięcia dążą do zaspokojenia i przyjemności, są podstawowym źródłem energii oraz siłą napędową osobowości człowieka. W swoich fotografiach Anna Bodnar dokonuje destrukcji swojego ciała, prowadzi dialog zarówno z nim jak i ze swoją sexualnością, próbując tym samym odnaleźć prawdziwe i głęboko ukryte „ ja”.

Anna Bodnar, urodziła się w 1982 roku. Mieszka w Bielsku-Białej. Z wykształcenia jest filologiem i grafikiem komputerowym. W marcu 2008 została członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Obecnie prowadzi agencję reklamową. Artystka ma na swoim koncie liczne wystawy indywidualne i zbiorowe oraz wyróżnienia w kilku konkursach fotograficznych. Jej prace publikowane były w czasopismach w Polsce i zagranicą.


Wystawy indywidualne:

01.2007 Impresje własne, Art. Cafe, Katowice;

06.2007 Z szafy, Galeria Ciasna, Jastrzębie Zdrój;
11.2007 Danie Główne, Pub Za drzwiami, Katowice;
12.2007 Danie Główne, Club Magazyn, Tarnowskie Góry;
09.2008 Prawdziwy raj-to raj utracony, Warszawa, Galeria OBOK;
10.2008 Prace Wybrane, Pod Sceną, Bielsko-Biała;
11.2008 Jak we Śnie, Galeria Art. Foto , Częstochowa;
12.2008 Akty Odkrycia, Galeria B&B, Bielsko-Biała;
03.2009 Jak we Śnie, Galeria Libra, Szczecin.

Strona artystki: www.anikout.koon.pl
 

0 komentarze:

Publikowanie komentarza