poniedziałek, 9 czerwca 2008

PUSTELNIA wystawa fotografii Mateusza Torbusa

HERMITAGE / PUSTELNIA to świat, gdzie architektura pozbawiona jest rozsądku, logiki, pragmatyzmu. Fotograf stwarza ją od nowa, oswajając ją dla nas. Dzięki temu zabiegowi uciekamy przed
zwykłością i przeciętnością, wykrawając fragment świata, który jest tylko nasz. To miejsce jest rodzajem pustelni, czegoś co istnieje
i nie istnieje jednocześnie. To refleks przestrzeni wewnętrznej, która żyje wewnątrz nas, powstały z potrzeby stworzenia alternatywnego świata. Chwilowego, płaskiego, pojedynczego, ale należącego do nas. Świata, który potrafiliśmy zawłaszczyć dla siebie przez fotografię.
15 fotografii z cyklu HERMITAGE / PUSTAELNIA autorstwa Mateusza Torbusa można oglądać w częstochowskiej galerii ART – FOTO do końca czerwca 2008 roku.  To już druga odsłona projektu po australijskim debiucie (Sydney, Xposure Gallery, 2005).

{rdaddphp file=php/google.php}

Mateusz Torbus
*1972, Koziegłowy 
absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Od roku 2001 pracuje jako fotograf. W latach 2001-02 był związany z wrocławskim Ośrodkiem Postaw Twórczych. W latach 2002-05 mieszkał w Australii, gdzie współpracował z Australian Center for Photography (www.acp.au.com). Od stycznia 2006 z powrotem w Polsce.
Prace Mateusza tworzą spójne cykle, w których nadrzędna jest subiektywność spojrzenia. Pozwala mu to zauważać i utrwalać obrazy, które zwykle umykają naszej uwadze.  Skupienie i wrażliwość estetyczna to przewodnicy za którymi podąża wykorzystując możliwości jakie stwarza fotografia. Nawet jeżeli są to dokumenty, nie pretendują do kreowania "uniwersalnego obrazu". Utrwalają rzeczy kruche i zmienne.

Ważniejsze wystawy:
    Terra Australis – „Mleczarnia“, Wrocław / luty 2007
    Aussies – „Pod Dachem“, Wrocław - listopad / grudzień 2006
    HERMITAGE – „Xposure Gallery“, Sydney, Australia - styczeń 2005

Ważniejsze publikacje:
    Magazyn "CHIP Foto-Video Digital" 11/2006 PolskaPatroni wystawy:

UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. / www.uniqa.pl
Ośrodek Wypoczynkowy "Orle Gniazdo Hucisko" / www.orlegniazdo.pl

Wystawę można oglądać od 7 do 30 czerwca 2008r. w Galerii ART-FOTO przy ul. Ogińskiego 13A w Częstochowie.

Autor: Mateusz Torbus
Organizator: Sławomir Jodłowski

Fotografie HERMITAGE   /   PUSTELNIA można oglądać na stronie www.torbus.net

W załączeniu:

Pliki zdjęć w formacie jpg do publikacji w Internecie. Jeżeli potrzebują Państwo pliki w formacie tif do druku – prosimy o kontakt.

W przypadku publikacji fotografii proszę o podpis wg wzoru: HERMITAGE #(numer jak w plikach) Copyright  ©2005-2008 Mateusz Torbus

Kontakt:
Mateusz Torbus: m@torbus.net / +48 509 383 727
Sławomir Jodłowski: rok@rok.czestochowa.pl

0 komentarze:

Publikowanie komentarza