wtorek, 8 stycznia 2008

SONY A200: ŚWIETNY OBRAZ I DUŻE MOŻLIWOŚCI

Alpha 200

 Sony w bardzo szybkim tempie wypuściło na rynek nową lustrzankę. Trzy miesiące temu pisaliśmy o A700 a dziś wiemy już ze na rynku pojawi się A200. Nowy soniacz będzie alternatywą miedzy 700 a 100. Wg producenta będzie mniejszy i bardziej przyjazny użytkownikowi. Mnie osobiście to nie cieszy jak już wielokrotnie pisałem, bo nie lubię aparatów w stylu: „Nasz aparat jest wielkości karty kredytowej, mieści się w każdą kieszeń i możesz go zabrać wszędzie”. Nie będąc wulgarnym jak dla mnie to brzmi tak: „Nasz aparat jest jak lisi bobek, możesz wdepnąć w niego a nie poczujesz póki nie powąchasz”. Lubię aparaty które się czuje w dłoni. Ergonomiczność na pewno jest ukłonem w kierunku grupy konsumentów szukających fajnej lustrzanki na początek. Cóż nie mówmy o rozmiarach pomówmy o tym co producent nam obiecuje.

„Przetwornik obrazu o efektywnej rozdzielczości 10,2 megapiksela i system redukcji szumów przy dużych czułościach ISO” – chciałbym osobiście wziąć go na zdjęcia przy zachodzie słońca, postawić mu dobre wino, upić i powiedzieć - kochany rób fotki przy dużych czułościach i pokaż ze nie szumisz… Wink wielu obiecywało już przy A100 o tym mówiono a jednak szumy są, może nie aż tak bolesne jak przy poprzednich modelach sony ale… A700 faktycznie ma obiecane mniejsze szumy ale pamiętajmy ze tam jest przetwornik CMOS a w A200 nadal jest CCD… szkoda… a może tak APS-H?
„Duża czułość – do ISO 3200” fajnie więcej nie napiszę Undecided
„Ulepszony stabilizator obrazu Super SteadyShot™, umożliwiający wydłużenie ekspozycji o 2,5 - 3,5 EV z każdym obiektywem ” – tu akurat mi się podoba stabilizacja obrazu, bo już w A100 i A700 fajnie działa myślę że w A200 jest równie dobra stablilizacja a nawet lepsza
„Duży, 2,7-calowy wyświetlacz Clear Photo LCD z wygodnym systemem wyświetlania funkcji i procentowym wskaźnikiem stanu akumulatora” – O! to lubię bo powiem szczerze że jak dziś robie fotki Canonen 350 i widzę ten mały wizjer to zastanawiam się czy ja mam już swoje lata czy aparat ma swoje lata. 2,7 cala – fajnie zawsze to ułatwia selekcjonowanie zdjęć przy pracy. Czekam na czasy kiedy ekran LCD będzie noszony na plecach a w specyfikacji przeczytamy „nowy ekan LCD 42 cele – wyjątkowo jasny” ;). Minusem wydaje mi się wprowadzenie stanu baterii w procentach. Sony dla mnie zawsze słyną z tego że podawał czas pracy baterii w minutach i nawet można było życie ustawiać pod nią np. bateria podawała 5minut – wstawiasz jajka, koniec baterii jajka ugotowane na twardo… Ale w procentach?  obliczyć to już problem Foot in mouth ale tak serio , zawsze mi to ułatwiało prace i komfort psychiczny podawanie w minutach, teraz będę muisął dać sobie 40% żeby w pracy się wyluzować.
„Szybszy, dokładniejszy autofokus (AF)” – no nareszcie
„Oferowany oddzielnie grip do zdjęć portretowych” – aha
„.”A tu pusta linijka? Ani słowa o podglądzie Live View? Często to zarzucano sony, widzę ze nie patrzą na to co inni mówią ale nie uznajemy tego za błąd bo i bez Live View można się obyć

Teraz o tym co producent pisze
Nowa lustrzanka cyfrowa 200 znakomicie nadaje się dla początkujących odkrywców fascynującego świata fotografii cyfrowej. Łączy wysoką jakość obrazu z łatwą obsługą i zaawansowanymi możliwościami twórczymi.

Model 200 cechuje się niewielkimi wymiarami i wygodą użytkowania. Współpracuje z systematycznie powiększaną gamą produktów , którą tworzy ponad 20 wymiennych obiektywów, systemy oświetleniowe oraz inne akcesoria.

Wyjątkowa jakość obrazu
W korpusie 200 wykorzystano wydajny system osłabiania zakłóceń i zaawansowane techniki przetwarzania obrazu, zapożyczone z wyższego modelu Sony 700. Pozwala to na wykonywanie jeszcze lepszych zdjęć, nawet w trudnych warunkach oświetleniowych. Jego 10,2-megapikselowy przetwornik obrazu jest wyposażony w nowy układ redukcji szumów. Zapewnia bogate, żywe kolory i świetne odwzorowanie przejść tonalnych. Poprawiona wydajność procesora obrazu BIONZ przyczynia się natomiast do osłabienia zakłóceń w obrazie, niezależnie od warunków fotografowania.

 
Maksymalna czułość aparatu wzrosła do ISO 3200. Daje to użytkownikowi możliwość fotografowania bez lampy błyskowej nawet w słabym świetle. Dostępny jest także specjalny tryb redukcji szumów przy dużych czułościach ISO.

Zintegrowany stabilizator obrazu Super SteadyShot™ współpracujący ze wszystkimi obiektywami α

Zintegrowany z korpusem stabilizator obrazu Super SteadyShot™ kompensuje drgania lustrzanki z każdym obiektywem , poprzez zmiany położenia matrycy CCD. Dotyczy to dostarczonego w zestawie obiektywu 18 – 70 mm, jak również obiektywów do makrofotografii i standardowych, które na ogół nie występują w wersjach ze stabilizacją. Zastosowany w lustrzance 200 nowy algorytm sterujący stabilizatorem Super SteadyShot™ umożliwia wydłużenie czasu ekspozycji o 2,5 – 3,5 stopnia EV. Dla porównania, w modelu 100 zakres ten wynosił 2,0 – 3,5 stopnia EV.

 

Sony Alpha 200

 

Szybkie działanie i prosta obsługa

Poza nieprzeciętnym obrazem lustrzanka 200 ma do zaoferowania większy komfort i niezawodność wykonywania świetnych zdjęć, niezależnie od zasobu doświadczeń i umiejętności.

Duży, czytelny ekran Clear Photo LCD o przekątnej 2,7" pozwala teraz na wyświetlanie funkcji i ustawień aparatu, przez co ich wybieranie i zmienianie nie sprawi trudności nawet początkującym fotoamatorom. Na wyświetlaczu można także wyświetlić histogram RGB, który ułatwia kontrolę równowagi barw w obrazie.
Większa szybkość reakcji aparatu to dla fotografujących szansa na utrwalenie niespodziewanych zdarzeń. System AF działa obecnie szybciej i dokładniej, a udoskonalony system śledzenia ostrości umożliwia lepsze uchwycenie ruchomego obiektu. 9-polowy autofokus z centralnym czujnikiem krzyżowym został wyposażony w nowy silnik i układy sterujące, co zwiększyło szybkość działania systemu AF. Wydzielony przycisk AF pozwala na szybkie, ręczne przełączenie czujnika ostrości na środek kadru i bardzo ułatwia szybkie nastawianie ostrości na małe obiekty.
Aparat jest zasilany z wydajnego akumulatora InfoLITHIUM™ NP-FM500H, który po naładowaniu wystarcza na wykonanie do 750 zdjęć (pomiar według normy Camera & Imaging Products Association). Stan naładowania można sprawdzić na ekranie LCD w postaci procentowego wskaźnika.

Oferowany dodatkowo grip VG-B30AM daje komfort wykonywania zdjęć w układzie pionowym i poziomym. Można w nim zainstalować dwa akumulatory NP-FM500H, wydłużając w ten sposób czas między ładowaniami.

Wbudowana lampa błyskowa uaktywnia się automatycznie w trybie pełnej automatyki oraz trybach tematycznych. Użytkownik może też oczywiście sam wybrać żądany tryb pracy lampy.

Więcej twórczych możliwości
Lustrzanka 200 umożliwia uzyskanie świetnych wyników nawet początkującym fotografom.

Ulepszony system optymalizacji zakresu dynamicznego (D-range Optimiser – DRO) koryguje ekspozycję i kontrast. Zapewnia naturalne, zrównoważone efekty nawet przy fotografowaniu pod światło. Znacznie lepiej działa teraz tryb DRO Advanced*, którego zadaniem jest automatyczne rozpoznawanie i korygowanie zdjęć wykonanych pod światło.

Użytkownik ma do dyspozycji sześć trybów tematycznych, które dostosowują ustawienia ekspozycji i balansu bieli do specyficznych warunków. Pozwalają skoncentrować się na ujęciu, a nie na wybieraniu odpowiednich ustawień. Chcąc nadać zdjęciu określony „wygląd” bez zagłębiania się w skomplikowane ustawienia, można skorzystać z 8 zdefiniowanych ustawień.

* Tryb D-Range Optimiser Advanced jest oparty na technologii dostarczanej przez firmę Apical Limited.

Wyposażenie dodatkowe
Atrakcyjność lustrzanki 200 zwiększą różne akcesoria marki . Należą do nich uniwersalne, zewnętrzne lampy błyskowej o dużej mocy, okular powiększający, wizjer kątowy ułatwiający zdjęcia makro, soczewki korekcyjne, wężyki spustowe, filtry oraz zasilacz sieciowy-ładowarka. W ofercie znajdują się ponadto torby na aparat, futerały na obiektywy i pasy z logiem .

Filtry firmy Carl Zeiss zwiększają potencjał zestawu, a zarazem chronią cenne obiektywy.


200 – najważniejsze cechy
Typ aparatu     Lustrzanka cyfrowa z wbudowaną lampą błyskową i wymiennymi obiektywami
Mocowanie obiektywu     Zgodność z obiektywami Sony  oraz obiektywami Minolta AF i Konica Minolta AF
Przetwornik obrazu    CCD o rozmiarze APS-C z systemem ochrony przed kurzem
Rozdzielczość przetwornika Efektywna rozdzielczość 10,2 megapiksela
Procesor obrazu    Sony BIONZ
Stabilizator obrazu    Super SteadyShot umożliwiający wydłużenie czasu otwarcia migawki o 2,5 – 3,5 EV (zależnie od warunków wykonywania zdjęć i używanego obiektywu); wykorzystujący zmiany położenia matrycy CCD
Redukcja zakłóceń    Przy długich czasach naświetlania i dużych czułościach ISO (1600 / 3200)
Style twórcze    Zaprogramowane tryby: standardowy, żywy, portret, krajobraz, widok nocny, zachód słońca, czarno-biały, Adobe RGB. Regulowane parametry: kontrast, nasycenie barw, ostrość
Optymalizacja zakresu dynamicznego
Tryby: wyłączona / standardowa / zaawansowana
Tryby tematyczne    Portret, krajobraz, makrofotografia, sport, zachód słońca, portret nocą / widok nocny
Wizjer     Pokrycie klatki: 95%; powiększenie: 0,83x
Autofokus     System detekcji fazy TTL, 9-polowy z centralnym czujnikiem krzyżowym
Czułość    Odpowiednik ISO 100 – 3200 (zalecany wskaźnik naświetlenia)
Pomiar światła    40-segmentowy w układzie plastra miodu, centralnie ważony i punktowy
Tryby pracy lampy błyskowej Automatyczny, błysk wypełniający, tryb bezprzewodowy, synchronizacja przed zamknięciem migawki, synchronizacja z krótkimi czasami ekspozycji, synchronizacja z długimi czasami ekspozycji (tryby bezprzewodowy i synchronizacji z krótkimi czasami ekspozycji wymagają użycia oferowanej oddzielnie lampy błyskowej HVL-F56AM lub HVL-F36AM)
System wbudowanej lampy błyskowej
Automatyczne otwieranie, liczba przewodnia 12, przycisk ręcznego otwierania
Zakres czasów otwarcia migawki
1/4000 s – 30 s, B (czas synchronizacji z lampą błyskową: 1/160 s)
Szybkość zdjęć w trybie ciągłym
Do około 3 kl/s
Maks. liczba klatek w trybie ciągłym
JPEG Fine/Std: bez ograniczeń (do zapełnienia karty pamięci), RAW+JPEG: 3, RAW: 6
Monitor     Przezroczysty TFT / Clear Photo LCD 2,7" (230 tys. punktów) z powłoką przeciwodblaskową
Histogram     Jasność, RGB
Menu funkcji    Wyświetlanie funkcji aparatu z bezpośrednią kontrolą nad trybem pracy lampy błyskowej, trybem AF, balansem bieli, trybem pomiaru światła, czujnikiem AF i trybem DRO
Typ akumulatora    InfoLITHIUM NP-FM500H z procentowym wskazaniem stanu naładowania na ekranie
Wydajność akumulatora     Około 750 zdjęć (pomiar według normy Camera & Imaging Products Association)
Grip do zdjęć pionowych    VG-B30AM (wyposażenie dodatkowe) umożliwiający zainstalowanie 2 akumulatorów NP-FM500H
Nośniki danych    Karta CompactFlash: typ I, typ II (Microdrive)
    Memory Stick Duo, Memory Stick PRO Duo, Memory Stick PRO-HG Duo z oferowanym oddzielnie adapterem.
Wymiary     Około 130,8 x 98,5 x 71,3 mm (szer. x wys. x gł., bez wystających elementów)
Waga     Około 532 g (bez akumulatora i karty pamięci)

 

0 komentarze:

Publikowanie komentarza