niedziela, 30 września 2007

Na chwilę przed odlotem

Czas wielki na "odlot", każdy na swój sposób ma odlot. Niby wydawało się, każdy na swój sposób ma odlot, jeden przy piwku drugi przy innej używce.. ostatnio trafiłem na wspaniałe  siedlisko czapli siwej. Od wschodu co kilka minut przylatywał klucz ptaków, siadał na mokradłach a za chwilę inny klucz odlatywał na zachód i tak całe popołudnie a wieczorem około 500 ptaków sidło na polu koło mokradeł. Powiem wam że to niezwykłe uczucie siedzieć i słuchać tych ptaków i patrzeć na ich życie… czym są migracje?  

Przykładowy obraz

    Analiza trwałych izotopów pierwiastków w piórach ptaków gajówek pozwala poznać szlaki ich migracji z terenów lęgowych w okolice, gdzie zimują - czytamy w najnowszym numerze "Science".


Przykładowy obraz


     Szlaki migracji gajówek z gatunku Dendroica caerulescens badali biolodzy z Uniwersytetu Stanforda, Darmouth College i Smithsonian's National Museum of Natural History w USA.


Przykładowy obraz


     Letnie i zimowe zasięgi występowania poszczególnych populacji tych ptaków badacze powiązali dzięki analizie trwałych izotopów węgla i wodoru w ich piórach.


Przykładowy obraz


     "Ptaki migrujące żyją w kilku miejscach. Co roku przemierzają olbrzymie odległości. Trudno je badać metodami tradycyjnymi, np. za pomocą obrączkowania czy radiotelemetrią" - uważa Rubenstein.


Przykładowy obraz


     Współpracownicy Rubensteina wykorzystali stosunkowo nową technikę. Polega ona na pomiarze trwałych izotopów w piórach ptaków.

     Nowymi piórami gajówki porastają podczas lub tuż po sezonie lęgowym. W piórach znajdują się m.in. izotopy węgla i wodoru. Ich ilość odzwierciedla dietę ptaków, a co za tym idzie - ich środowisko.

Przykładowy obraz

     Ilość tych izotopów jest inna w każdej krainie geograficznej. Jednocześnie ptaki tracą pióra tylko raz w roku (na terenach lęgowych). Dlatego analiza izotopów w piórach zebranych na terenach zimowania ptaków pokazuje, skąd dany osobnik pochodzi.


Przykładowy obraz


     Wykorzystanie tej metody pomogło dokładnie zrozumieć zasady migracji ptaków. Biolodzy stwierdzili, że gajówki lęgnące się w północnej części ich amerykańskiego zasięgu (stany Michigan, Nowy Jork, Nowy Brunszwik i Nowa Anglia), zimę spędzają głównie na zachodzie Karaibów. Tymczasem gajówki lęgnące się w południowej części amerykańskiego zasięgu (Appalachy, Wirginia, Georgia) zimują na Karaibach wschodnich.

Przykładowy obraz

     "To najpełniejsza analiza danych dotyczących związku siedlisk letnich i zimowych u wędrownych ptaków śpiewających" - podkreśla C. Page Chamberlain, współpracownik Rubensteina.


Przykładowy obraz


     "Dzięki tym badaniom kojarzymy zmiany liczebności gajówek w ich różnych siedliskach" - dodaje Richard Holmes. Wyjaśnia, że jeden z najpoważniejszych przypadków wylesiania na półkuli zachodniej miał miejsce na Haiti, na wyspie Hispaniola. Jednocześnie w ostatnich dekadach zauważono spadek liczebności populacji gajówek w Ameryce.

     "Wylesianie terenów ich zimowego pobytu może być przyczyną tych wahań liczebności populacji" - wnioskuje badacz.

 Przykładowy obraz

0 komentarze:

Publikowanie komentarza