środa, 11 kwietnia 2007

Polska premiera wystawy World Press Photo_2007

press 07

Dwa dni po premierze wystawy w Oude Kerk w Amsterdamie wystawę najlepszych prasowych zdjęć świata oglądać będzie można w Zamku. Poznań po raz kolejny jest miejscem polskiej premiery wystawy World Press Photo. 

CENTRUM KULTURY „ZAMEK” W POZNANIU
World Press Photo 2007
27.04.-20.05.2007

{rdaddphp file=php/google.php}


Poznań po raz kolejny jest miejscem polskiej premiery wystawy World Press Photo. Na pięćdziesiątą, jubileuszową edycję konkursu fotografii prasowej 4460 profesjonalnych fotoreporterów ze 124 krajów nadesłało łącznie 78 tysięcy zdjęć. Nagrodę główną zdobył amerykański fotograf Spencer Platt za zdjęcie z Bejrutu, zrobione tuż po zawieszeniu broni między Izraelem a Hezbollahem. Młodzi Libańczycy przejeżdżają przez Haret Hreik, zbombardowaną dzielnicę południowego Bejrutu. Przez niemal pięć tygodni Izrael ostrzeliwał tę część miasta oraz miejscowości na południu Libanu w ramach kampanii przeciwko bojownikom Hezbollahu. Oskarżał ich o ukrywanie się w dzielnicach mieszkalnych i przeprowadzanie zbrojnych ataków w strefie przygranicznej. Po 14 sierpnia, tj. od wejścia w życie wynegocjowanego przez ONZ zawieszenia broni, tysiące Libańczyków zaczęło stopniowo powracać do swych domów i wiosek. Jak powiedziała Michele McNally (przewodnicząca jury): To fotografia, w którą możesz wpatrywać się bez przerwy. Pokazuje zawiłość i sprzeczność prawdziwego życia pośród chaosu. Zdjęcie sprawia, że wykraczasz poza to, co oczywiste.
Na wystawę składają się wszystkie nagrodzone w 10 kategoriach tematycznych fotografie. Większość z nich poświęcona jest wydarzeniom z pierwszych stron gazet (m.in. wojnie w Libanie i Iraku, Mistrzostwom Świata w Piłce Nożnej, eksplozji rurociągu w Lagos w Nigerii). Organizatorzy: CK Zamek oraz Gazeta Wyborcza w Poznaniu.

Wernisaż: 26.04. g. 18.00
Wystawa czynna do 20.05. w g. 11-19
Bilety: 7, 9 zł

0 komentarze:

Publikowanie komentarza